Vousák černoskvrnný
Capito niger
Vousák černoskvrnný
Capito niger
Vousák černoskvrnný (Capito niger) je v současnosti jediný jihoamerický vousák chovaný v ČR. Najdeme jej v Kolumbii, Peru, Brazíli, Guyaně, Francouzské Guyaně, Surinamu a Venezueli. Západní hranicí jeho výskytu je východní Venezuela (převážně její pohraniční oblasti) a jižní hranicí pak brazilský stát Roraima, kde se vyskytuje pouze na východním přehu severně tekoucí řeky Branco. Obecně se vyskytuje pouze na sever od Amazonky. V Brazílii se vyskytuje v severovýchodním povodí Amazonky, ve státech Roraima, Pará a Amapá. Obývá tak jeden velký region s centrem na Guyanské vysočině a severovýchodním amazonském povodí.
Jeho životním prostředím jsou subtropické a tropické nížinné deštné lesy, suché lesy, horské lesy, okraje lesů, zahrady, subtropické a tropické močály, ovocné sady, plantáže, ale také těžbou silně poškozené lesy. Dříve byl jako jeho poddruh uváděn vousák zlatistý (Capito auratus) z jižního a západního povodí Amazonky. V současnosti je ale v.černoskvrný brán jako monotypický druh. Jiné prameny však uvádí až 9 poddruhů. Jsou jimi:
- C.n.aurantiicinctus
- C.n.niger
- C.n.punctatus
- C.n.nitidior
- C.n.hypochondriacus
- C.n.auratus
- C.n.amazonicus
- C.n.orosae
- C.n.insperatus
Některé prameny uvádí však až 15 poddruhů, což značí, že jeho taxonomie není doposud dobře zmapována.
Pohybuje se většinou v párech nebo samotářsky. Vousák černoskvrnný obývá především koruny stromů, občas sestupuje do nižších pater lesa. Příležitostně se přímíchává do hejn lejsků, klouzálků, pipulek a tangar. Při krmení, prohledávání listoví, lišejníků a staré kůry předvádí typické akrobatické dovednosti, často na koncích tenkých větviček.
Živí se hmyzem a plody mnoha druhů, 80% potravy však tvoří právě plody a olejnatá semena. Velké plody a tvrdý hmyz je schopen držet nohou a zobákem pak trhat na kusy.
Obě pohlaví hloubí dutiny, do kterých pak samice snáší 3-4 bílá vejce. Ta jsou inkubována oběma rodiči, délka inkubace je však neznámá. Mláďata vylétají z dutiny ve věku 34 dní, a přibližně dalších 23 dnů jsou krmena rodiči.
V ČR je vousák černoskvrnný v současnosti chován pouze u soukromých chovatelů.
Názvy ve světě
Vousák černoskvrnný
Anglicky: Black-spotted Barbet, Německy: Tupfenbartvogel, Dánsky: Sortplettet Skægfugl, Španělsky: Cabezón Turero, Finsky: Tulikurkkuseppä, Francouzsky: Cabézon tacheté, Italsky: Barbuto macchiato di nero, Japonsky: Kuroboshigoshikidori, Japonsky 2: クロボシゴシキドリ, Holandsky: Zwarte Baardvogel, Norsky: Auroraskjeggfugl, Polsky: Brodacz czarnoplamy, Portugalsky: Capitão-de-bigode-carijó, Rusky: Крапчатый кабезон, Slovensky: Hlaván ciernochrbtý, Švédsky: Svartfläckig barbett, Čínsky: 黑斑须鴷
Mohlo by vás také zajímat
Vousák (Perlák) červenožlutý, Vousák (Perlák) Darnaudův, Vousák senegalský, Vousák modrolící, Vousák šedolící, Modrásek černoskvrnný
Vousák černoskvrnný Základní informace
- Výskyt: Jižní Amerika
- Velikost: 18-19 cm
- Hmotnost: 20-22 g
- Počet vajec: 3-4 ks
- Potrava: Plody, bezobratlí a příležitostně malí obratlovci
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Třída: Aves - ptáci
- Podtřída: Ornithurae - praví ptáci
- Infratřída: Neornithes - létaví prvoptáci
- Nadřád: Neognathae - letci
- Řád: Piciformes - šplhavci
- Čeleď: Capitonidae - vousákovití
- Rod: Capito - vousák
Jižní Amerika
- Nadmořská výška: 580 m
- Povrch: hornatý i rovinatý
- Teplotní pásy:
- Tropický: většina území
- Mírný: jižní cíp kontinentu
- Subtropický: severní část
- Teplota:
- Nejvyšší: 27,8 °C
- Nejnižší: -1,8 °C
- Roční úhrn srážek: 2000-9000 mm