Husice liščí
Tadorna tadorna
Husice liščí
Tadorna tadorna
Znaky
Pták postavou podobný spíše kachně než huse. Obé pohlaví jsou zbarvena stejně. Sameček má v létě na kořeni zobáku červený hrbol. Husice liščí je asi 60 cm dlouhá a rozpětí křídel má asi 110 cm. Samečkův hlas je písklavý, samiččin kvákavý.
Prostředí
Žije na brakických jezerech a při mořském pobřeží v místech, kde jsou buď na písečných dunách, nebo v jeskyních podmínky pro hnízdění. Kromě období hnízdění žije ve velkých hejnech na zaplavených slaných močálech a v mořských mělčinách. V prostoru Severního moře hnízdí asi 50 000 párů, z toho zhruba polovina na Britských ostrovech, některé i při pobřeží ve vnitrozemí. Husice liščí patří mezi přetahující a tažné ptáky, kteří přezimují na mělčinách Severního moře a Atlantiku až po moře Středozemní. Někteří ptáci protahují i střední Evropou. V srpnu a září se většina starých ptáků severomořské populace zdržuje na písčinách mezi ústím Labe a Wesery. Zde ptákům při pelichání vypadávají všechna pera z letek a ti jsou pak asi na 25 dnů neschopní letu.
Rozmnožování
Páry určitého území tokají společné na vyvýšeném místě, přičemž se navzájem obíhají a poskakují přitom, všelijak pohybují krky a zobáky. Mladé páry se setkávají během prvního března a než poprvé zahnízdí, zůstávají ještě rok jako snoubenci. Manželství uzavírají na celý život. Páření probíhá jen na vodě, přičemž se sameček pevně drží zobákem na krku v peří samičky, zatímco stojí na jejích zádech.
Husice liščí hnízdí v dutinách, s oblibou v králičích norách, jež často obývají spolu s králíky. Máme zprávy i o hnízdění v liščích doupatech. Kromě toho známe hnízdění husic ve stodolách, pod prkny, v nouzi i pod hustým křoviskem. Sameček i samička si každoročně vyhledávají při dlouhých procházkách nová místa pro hnízdění. Na vejcích sedí jen samička a dělá si asi každé tři hodiny přestávku, jež je o to kratší, o co hnízdění pokročilo. Po takové přestávce přivádí kačer kachnu k hnízdu a vzápětí se vzdálí, což je snad manévr na odlákání eventuálního ničitele hnízda. Denně klade samice jedno vejce, dokud není snůška 8 až 13 vajec kompletní. Sezení začíná po nakladení posledního vejce obvykle od poloviny do konce května a trvá asi 30 dní. Potomstvo je už několik hodin po vylíhnutí pohyblivé, mláďata jsou schopna běhat i šplhat. Zůstávají v dutině, dokud všichni sourozenci neoschnou. Obvykle časně z rána pak opouštějí natrvalo hnízdní dutinu a oba rodiče je vyvádějí na vodu. Jsou ihned velmi samostatná a v nouzi mohou přežít a dorůst bez rodičovského přispění už ve stáří jednoho týdne. Zpočátku vodí mláďata rodiče. Když dosáhnou stáří asi dvou týdnů, soustřeďují se mláďata sousedních párů do „mateřských školek", o něž se často starají i ti rodiče, kteří přišli o vlastní potomstvo. O něco později rodiče své už samostatné děti opouštějí a odtahují na tradiční místa, kde přepelichají. Naproti tomu mláďata zůstávají až do podzimu v blízkosti svého rodiště a odtud pak letí rovnou na zimoviště. Během prvního roku mají nenápadný šat mladých ptáků se šedavou horní stranou a bílou stranou spodní. Když přepelichají, získávají pak charakteristické strakaté barvy.
Potrava
Převážně živočišná, především drobní plži, mlži a červi z mořské mělčiny, kterých je tu nepřeberné množství. Mláďata loví i kobylky. Jako přílohu sbírají řasy a rostlinné výhonky slanomilných rostlin. Husice liščí je v Německu lovnou zvěří, je ale po celý rok opomíjena, protože její maso páchne značně rybinou.
Názvy ve světě
Husice liščí
Anglicky: Common Shelduck, Německy: Brandgans, Dánsky: Gravand, Francouzsky: Tadorne de Belon, Holandsky: Bergeend, Italsky: Volpoca, Norsky: Gravand, Slovensky: Kazarka pestrá, Španělsky: Tarro blanco, Švédsky: Gravand
Mohlo by vás také zajímat
Husice rezavá, Mangusta liščí, Kusu liščí, Králík zakrslý liščí, Králík liščí
Husice liščí Základní informace
- Výskyt: Severní moře
- Délka: 60 cm
- Hmotnost: 800-1500 g
- Počet vajec: 8-13 ks
- Inkubační doba: 30 dnů
- Průměr kroužku: 16 mm
- Potrava: Plži, mlži, řasy
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Třída: Aves - ptáci
- Podtřída: Ornithurae - praví ptáci
- Infratřída: Neornithes - létaví prvoptáci
- Nadřád: Neognathae - letci
- Řád: Anseriformes - vrubozobí
- Čeleď: Anatidae - kachnovití
- Rod: Tadorna - husice
Evropa
- Nadmořská výška: 290 m
- Povrch: většinou nížiny (60%), jih hornatý
- Teplotní pásy a srážky:
- Studený: oblast polární a subpolární (200-600 mm/rok)
- Mírný: oblast západopřímořská (nad 600 mm/rok), přechodná (400-1500 mm/rok), vnitrozemská (do 400 mm/rok)
- Subtropický: oblast středomořská (400-1000 mm/rok)
- Roční období:
- Střídání 4 ročních období: jaro, léto, podzim, zima
- Průměrná teplota:
- Zima: -2- +2 °C
- Léto: 21-25 °C