Nandu pampový
Rhea americana
Nandu pampový
Rhea americana
Popis
Nandu pampový je mnohem menší než pštros dvouprstý. Dospělý jedinec váží jen 20-25 kg. Ve zbarvení mezi samcem a samicí není téměř žádný rozdíl. Samice je světleji zbarvená a nemá tak černý krk jako samec. Obývají stepi a savany severovýchodní Brazílie, východní Bolívie a celou Argentinu. Křídla jsou poměrně dobře vyvinutá a pomáhají mu udržovat rovnováhu při rychlém běhu a kličkování. V přírodě žije v malých hejnech.
Rozmnožování
V době hnízdění se samec páří s několika samicemi. Hnízdo je mělké místo v zemi. Do něho snáší několik samiček více než deset vajíček až 600 gramů těžkých. Tento proces trvá více než 6 dní, přesto se kuřátka vylíhnou ve stejný den. Na vajíčkách sedí výhradně samec, a sice kolem čtyřiceti dní. Rodinka z bezpečnostních důvodů brzy hnízdo opouští. Nevylíhnutá vejce jsou ponechána svému osudu. Jsou oblíbenou a výživnou pochoutkou lišky.
Mláďata už po prvním roce dosahují velikosti dospělého jedince. V následujícím roce dosahují i pohlavní dospělosti.
Krmivo
Dospělí se ve volné přírodě živí semeny, listy a plody. Občas se živí i hmyzem a menšími obratlovci. Mláďata se živí hlavně hmyzem. Jako krmení v zajetí, se jim podává nakrájené pečivo, ovesné vločky, vařená rýže, ovoce a zelenina. Přidávají se vejce uvařená natvrdo, tvaroh, vařené maso, hmyz, drobní hlodavci a kuřata. Mláďata zpočátku dostávají cvrčky, moučné červy a šváby. Později se krmí míchanicí z vařené rýže, šrotů, tvarohu, namleté zeleniny a zelených částí rostlin (kopřivy, listy smetánky, salát, naklíčené osení…). Kuřata musí mít dostatek pohybu v travnatém výběhu a potrava nesmí být příliš bohatá na živiny. Jinak dochází k nerovnoměrnému růstu a mláďata trpí různými poruchami pohybového ústrojí.
Využití
Nandu pampový působí velice vznešeným dojmem a je velmi zajímavé sledovat jeho chování. Využití nespočívá jen v ozdobě zahrad a v radosti chovatele, ale uplatnění může být i v potravinářství. Jeho vejce jsou celosvětově považována za delikatesu a maso je velmi chutné a zdravé. Stejně jako u pštrosa afrického můžeme využít jemnou kůži a peří. Pírka se používají jako dekorace v kombinaci se suchými květinami a můžeme je také vidět na módních přehlídkách.
Názvy ve světě
Nandu pampový
Anglicky: Greater Rhea, Německy: Nandu, Francouzsky: Nandou d'Amérique, Chorvatsky: Veliki nandu, Polsky: Nandu szare, Rumunsky: Nandu, Slovensky: Nandu pampový
Nandu pampový Základní informace
- Výskyt: Brazílie, Bolivie, Argentina
- Výška: 120-150 cm
- Hmotnost: 20-25 kg
- Počet vajec: Kolem 12 ks
- Inkubační doba: 35-40 dnů
- Krmivo: Semena, listy, plody, hmyz
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Třída: Aves - ptáci
- Podtřída: Ornithurae - praví ptáci
- Infratřída: Neornithes - létaví prvoptáci
- Nadřád: Palaeognathae - běžci
- Řád: Struthioniformes - pštrosi
- Čeleď: Rheidae - nanduovití
- Rod: Rhea - nandu
Jižní Amerika
- Nadmořská výška: 580 m
- Povrch: hornatý i rovinatý
- Teplotní pásy:
- Tropický: většina území
- Mírný: jižní cíp kontinentu
- Subtropický: severní část
- Teplota:
- Nejvyšší: 27,8 °C
- Nejnižší: -1,8 °C
- Roční úhrn srážek: 2000-9000 mm