Husa toulouská
Anser anser f. domesticus
Husa toulouská
Anser anser f. domesticus
Husy toulouské byly původně vyšlechtěny ve Francii. Jméno je odvozeno od města v jižní Francii – Toulouse. Husy jsou překrásné, plodné a mohou být chovány i na maso. Navzdory jejich velikosti jsou tiché, klidné pohybují se pomalu se vznešeností. Jsou odolné a mají zachován kvokací pud.
Jméno Toulouská je používáno pro několik typů šedých hus, které jsou potomky Evropské husy velké. Lidé vyšlechtili toulouské husy za účelem chovu na maso, a jako výstavní ptáky. Protože bylo složité skloubit do jednoho jména a jednoho druhu praktické a estetické vlastnosti těchto ptáků, máme jednu rasu toulouse s třemi podtypy: na produkci masa, standard a výstavní. Nejvíce se mezi lidmi rozšířil produkční typ, jako víceúčelová drůbež v malých farmách a hospodářských usedlostech. Standardní husa toulouská je velký pták, chován zejména pro schopnost rychlého růstu a přibíraní na váze při „násilném“ dokrmování (šišky přímo do krku – dnes již zakázáno). Výstavní husy toulouské jsou šlechtěny na okrasu a mají přehnaně zvýrazněné laloky pod zobákem a hluboký kýl.
Produkční typ
Jde o velkou , 8 kg (husa)-9 kg (houser) těžkou husu, která snese okolo 25-40 vajec ročně (první snáška okolo 10 vajec, maximum 60 vajec). Inkubace 28 – 34 dní. Husy jsou vhodné pro malý chov nebo drobné farmy. Naprostá většina šedě zbarvených hus na statcích jsou právě tyto toulouské. Jsou populární díky snadné dostupnosti, praktičnosti a také estetickému vzhledu. Produkční toulouské jsou nejlepšími nosnicemi mezi těžkými husami.
Mají velkou oválnou hlavu, středně dlouhý, hrubý krk a široké tělo. Jako většina ras vyšlechtěných z husy velké, tvoří peří na krku hluboké rýhy. Jejich barva je přírodní. Podocasí je zbarveno bíle. Zobák je zbarven oranžově a nohy jsou v zašedlé oranžové barvě. Oči jsou hnědé. Jejich tmavé zabarvení jim poskytuje dobré maskováni a celkově čistší vzhled než u bílých typů. Z estetických důvodů(po oškubání) jsou však pro konzumaci preferovány bílé husy toulouské. Houser může být ve skupince se 3 nebo 4 husami.
Když vybíráme husy k chovu, zaměřujeme se na aktivní ptáky vyznačující se rychlým růstem, velikostí , masitým pevným tělem a s dobrou produkcí vajec. Vyhýbáme se ptákům s jemnějšími rysy jako jsou: slabé a tenké tělo, tenká hlava. Kvůli estetickým důvodům, mnoho chovatelů odstraňuje z chovu ptáky s bílou kresbou (kromě bílého podocasí). Odlišné zabarvení snižuje estetickou kvalitu chovu.
Standardní toulouská
Je velká, 9 kg (husa)– 11,5 kg (houser) těžká husa s průměrnou snáškou 20 – 35 vajec ročně. Některé exempláře dosahují váhy až 13,5 kg (houser). Díky jejich hustému opeření se někdy zdají mnohem těžší, než ve skutečnosti jsou. Všechny znaky těchto obrů jsou výrazné. Silný zobák, velká a široká hlava. Středně dlouhý krk je tenký a prakticky rovný. Charakteristický lalok pod zobákem se zvětšuje s přibývajícím věkem. Tělo je dlouhé, široké, zakončené jemně roztáhnutým ocasem, směřujícím nahoru. Husy mají zakulacenou hruď a zdůrazněný hluboký kýl. Podocasí je zdvojené a obvykle tře o zem, především u samic v období snášení brzy na jaře. Když jsou husy v klidu, jejich postoj je téměř horizontální. V minulosti poskytovaly tyto husy tuk na vaření a na mazací prostředky. Ptáci se obvykle nikdy nevzdalují od krmení a vody. Musejí mít přístup k neomezenému množství krmení během prvních 3 měsíců, s dodatečným přísunem vápníku, který je nezbytný k dobrému vývinu jejich velké kostry.
Při výběru hus dáváme pozor a bereme v úvahu především jejich vitalitu, správnou velikost, a produkci vajec. Velké kýly a laloky jsou vedlejší produkty šlechtění a nedáváme jim tak velkou váhu. Pokud nebude chov a výběr pečlivý projeví se to v nižší hmotnosti u každé další generace. Nepřipouštějte k chovu hubené a špatně stavěné ptáky s příliš oblými zády, hlubokým kýlem, malými lalůčky a tenkou hlavou. Kromě dospělé snášející samice je ocas směřující dolů, vždy známkou nedostatku vitality a plodnosti.
Chov v páru nebo ve skupinkách po třech, přináší nejlepší výsledky. Tyto husy nepaří mezi nenáročné. Náklady na krmení jsou z počátku velké, protože se husy první 2 až 3 roky nerozmnožují na 100%. Během období rozmnožování je velmi důležité hlídat, aby husy nebyly příliš těžké (obtížné páření a inkubace vajec). Ve stravě je ale nutné udržovat 18-22% N látek. Oplodněnost a kvalita vajec je nejlepší, když mají husy přístup k čerstvé trávě, jezírku k plavání a páření.
Výstavní husy toulouské
Výstavní husy toulouské jsou výsledkem toho, kam až člověk může dojít při šlechtění. Husy mají velmi zvětšený kýl, a okrasné laloky. Stejně jako u standardní toulouské jsou velmi náročné na chov. Obtížně se páří a nezvládají ani inkubaci vajec.
Názvy ve světě
Husa toulouská
Anglicky: Toulouse Goose, Německy: Toulouser Gänse, Francouzsky: Oie de Toulouse
Mohlo by vás také zajímat
Husa indická, Husa císařská, Husa čínská, Husa alsaská, Husa africká, Husa cellská, Husa česká, Husa česká chocholatá, Husa dypolcká, Husa emdenská
Práva k fotografiím na této stránce vlastní Chris & Mike Ashton. Jejich použití bez souhlasu majitelů není dovoleno. Kontakt: (Tel. 01938554011. E-mail Chris & Mike.- ashtonwaterfowl@fsmail.net. www - ashtonwaterfowl.net
Husa toulouská Základní informace
- Původ: Francie
- Hmotnost: 8-12 kg
- Roční snáška: 20-40 ks
- Inkubační doba: 30 dnů
- Průměr kroužku: 27 mm
- Krmivo: Obiloviny, zelené krmení, živočišná složka
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Třída: Aves - ptáci
- Podtřída: Ornithurae - praví ptáci
- Infratřída: Neornithes - létaví prvoptáci
- Nadřád: Neognathae - letci
- Řád: Anseriformes - vrubozobí
- Čeleď: Anatidae - kachnovití
- Rod: Anser - husa
Evropa
- Nadmořská výška: 290 m
- Povrch: většinou nížiny (60%), jih hornatý
- Teplotní pásy a srážky:
- Studený: oblast polární a subpolární (200-600 mm/rok)
- Mírný: oblast západopřímořská (nad 600 mm/rok), přechodná (400-1500 mm/rok), vnitrozemská (do 400 mm/rok)
- Subtropický: oblast středomořská (400-1000 mm/rok)
- Roční období:
- Střídání 4 ročních období: jaro, léto, podzim, zima
- Průměrná teplota:
- Zima: -2- +2 °C
- Léto: 21-25 °C