Husa čínská
Cygnopsis cygnoides
Husa čínská
Cygnopsis cygnoides
Čínské husy pocházejí z Asie, jsou jedny z nejelegantnějších a nejkrásnějších mezi husami vůbec. Cení se především jejich estetický přínos na dvorku. Domestikovány byly z husy labutí. Zřejmě i divoká husa labutí získala své jméno až po domestikaci a vyšlechtění do této podoby. Kde se vzal onen hrbol na zobákem, je pro mne záhadou. Husa labutí totiž tento hrbol nemá je v zásadě velmi podobná ostatním husám. Osobně mě napadá, zda tam někde v Asii opravdu nedošlo k nějakému záhadnému mezidruhovému křížení.
Čínské husy jsou neobyčejně "praktické". Ze všech hus jsou nejlepšími nosnicemi, velmi aktivní při hledání vlastní potravy (dobře se pasou) a mají netučné maso. Na rozdíl od většiny plemen je u nich velmi snadné v dospělosti určit pohlaví. Pokud máme dobrý chovný základ, získáme od jedné čínské husy dvakrát více housat než od ostatních hus. Husy snášejí od 40 do 100 vajec ročně. Tato výhoda je mnohdy zaplacena tím, že nejsou dobré matky, špatně inkubují (prakticky nesedí). Ovšem problematika inkubace je trochu složitější. Svět rozeznává dvě různé verze husy čínské. Čínskou jako čínskou, která opravdu nese ve velkém a neinkubuje a husu africkou. Husa africká je prakticky stejná jako husa čínská co do zbarvení ale je těžší. Křížením s jinými plemeny (původ není přesně znám) přibyly na váze, snížila se snáška, zlískal se pud kvokavosti. České standardy husu africkou zřejmě neznají, ale její kříženci se mezi chovateli objevují. Typické pro ně je že mají lalok pod zobákem, usedlou postavu a kratší krk.
Housata čínských hus jsou velmi komunikativní, vnímavé, a pokud jim je věnováno hodně pozornosti, budou krotké celý život. Protože jsou tyto husy velmi bystré a hlasité, byly a jsou používány i jako hlídací psi. Kdykoli se něco stane, dávají o sobě hlasitě vědět. Konzumují mnoho druhů trav a bylin, nejsou vybíravé. Díky jejich stravovacím návykům jsou často využívány k údržbě zatravněných ploch.
Čínské husy mají specifický postoj s noblesně zahnutým dlouhým krkem. Jejich zobák je černý, celkem dlouhý a štíhlý s velkým kulatým výrůstkem na čele. Houseři drží hlavu velmi vysoko. Jejich tělo je krátké, uhlazené, mají nápadnou zakulacenou hruď. Podocasí je bílé a uhlazené (v období snášení zvětšené, jako u jiných hus). Zdravý houser drží ocas směrem nahoru. Čínské husy jsou obvykle těžší, než vypadají, houseři dosahují váhy 5,5 kg, dospělá husa v průměru 4,5 kg. Jestliže se houser husy české nese, pak houser čínské lítá v oblacích. S hlavou nataženou nahoru a chůzi po špičkách prstů před samicí, neustále zakopává o různé předměty.
Když vybíráme chovné ptáky, sledujeme celkový postoj, tvar krku, zobáku, postavení ocasu, velikost a tvar výrůstku nad zobákem. Čínské husy nejsou nenáročné. Kvůli jejich velkému výrůstku na hlavě se nedoporučuje ustájení v prostředí pod – 5°C, je nutné jim zajistit teplé ustájení během evropské zimy. Pokud vlastníte husy, které mají spíše nevyvinutý hrbol na hlavě, omrznutí nehrozí a husy vydrží i -15 °C. Celkově husy budí dojem, že peří není tak husté jako u našich hus. Podmínky ustájení však mohou být stejné.
Pokud se nám podaří získat samici s pudem kvokavosti je odchov identický jak u naší domácí husy. Jediné v čem je problém je nesnášenlivost. Naše husy mívají sklon více šikanovat husy labutí. Kompromisem je použít labutího housera na okrasu a parádu a domácí českou husu jako matku. Pokud takto sestavíte samotný pár bez dalších jedinců, nebude s chovem problém. Kříženci jsou nádherní. Jen jedinou vadu, kterou tyto husy mají, je hlasový projev. Jakákoli banalita je pro housera důvodem ke křiku. Hlas je velmi pronikavý a odlišný od evropského housera. Vše záleží na tom, jak máte daleko sousedy. Kromě barevné formy existuje ještě čistě bílá. Ta však diky absenci černého zobáku nepůsobí tak labuťácky.
Názvy ve světě
Husa čínská
Anglicky: Chinese Goose, Německy: Höckergans, Francouzsky: Oie carronculée de Chine
Mohlo by vás také zajímat
Agama kočinčinská, Rosnička čínská, Husa indická, Husa císařská, Husa alsaská, Husa toulouská, Husa africká, Husa cellská, Husa česká, Husa česká chocholatá
Husa čínská Základní informace
- Původ: Asie
- Hmotnost: 4,5-5,5 kg
- Roční snáška: 40-80 ks
- Inkubační doba: 28-30 dnů
- Průměr kroužku: 14 mm
- Krmivo: Rostlinná i živočišná složka
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Třída: Aves - ptáci
- Podtřída: Ornithurae - praví ptáci
- Infratřída: Neornithes - létaví prvoptáci
- Nadřád: Neognathae - letci
- Řád: Anseriformes - vrubozobí
- Čeleď: Anatidae - kachnovití
- Rod: Anser - husa
Asie
- Nadmořská výška: 940 m
- Povrch: sever rovinatý, střed kontinentu hornatý
- Teplotní pásy:
- Tropický: podnebí rovníkové, monzumové, kontinentální
- Subtropický: v zimě chladno, vlhko; v létě vedro, sucho
- Mírný pás: spadá většina kontinetu
- Subpolární pás: severní oblast
- Polární pás: nejsevernější oblast
- Teplota:
- Zima: až -50 °C (Sibiř)
- Léto: 5-35 °C
- Roční úhrn srážek:
- Nejvíce jih a jihovýchod: 2000-3000 mm