Trpasličí zlatá kropenka
Gallus gallus f. domestica
Trpasličí zlatá kropenka
Gallus gallus f. domestica
Toto jediné české plemeno považujeme za původní, pocházející z evropských hladkonohých trpasličích slepic a vzniklé v zemích českých. Jsou to typické drobné „liliputky", oživující dříve dvorky našich babiček k radosti dětí i dospělých.
Zbarvení zlatých kropenek a koroptvích čéšek je klasické zbarvení slepic českých dvorů, jak je mnohokrát zachytili na svých plátnech naši staří mistři. Je to plemeno vzniklé prací našich drobných chovatelů v dobách, kdy o zákonech dědičnosti ještě nic nevěděli a výběr chovných jedinců prováděli podle svých subjektivních názorů. Můžeme proto kombinaci barev i kresbu čéšky považovat za výsledek lidové tvořivosti stejně jako např. kraslice. Je to slepice, která v našich klimatických podmínkách vznikla a velice čile si hledá sama potravu, což dříve u drobných chovatelů hrálo svou roli. Před válkou však mnoho chovatelů toužilo po zahraničních novinkách a to málo, co z češek zůstalo, téměř zničila doba okupace. Po druhé světové válce naši chovatelé začali s tím, co zde zbylo. Každý jedinec tohoto kura jen trochu odpovídající byl pro tuto záchrannou akci cenný. Vytrvalou práci několika obětavých chovatelů se podařilo odchovat češku v několika barevných rázech a záleží nyní na nás, do jaké míry ji dokážeme zušlechtit. Půjde především o udržení správného typu, barvy, kresby, velikosti a nikoli na posledním místě i užitkovosti.
Trpasličí zlatá kropenka, má-li velký výběh, najde si mnoho potravy samy (plevelová semena, části rostlin, hmyz) a snášejí až 130 vajec průměrné hmotnosti 40 g. Velmi dobře sedí a vychovávají svá i cizí kuřátka. Zbarvení zlatých kropenek a koroptvích češek upoutá každého na prvý pohled. U kohoutků je to bohatá škála podzimní hnědi s ohnivě zlatým, oranžovým a žlutým žíháním, tečkováním a lemováním, vytvářejícím zejména na krčních a sedlových závěsech krásnou barevnou kompozici. Vysoko nesený ocas má dlouhé zahnuté kosírky se třpytivým kovovým zeleným leskem; jsou to pera, která nosili krojovaní chlapci na kloboucích. Slepice má základní barvu zlatožlutou, opět s charakteristickou kresbou.
Češka stříbro-krká má převážně stříbřitě bílou barvu peří s černou kresbou a ocas opět se zeleným leskem. Češka bílá je bez jinobarevných nádechů nebo per, čistě bílá s modrošedými běháky. U bílé češky oceňujeme postavu a velikost. Hmotnost kohouta je 800 g, slípky 700 g. Tomuto krásnému národnímu plemenu jsme hodně dlužni, a proto práce malé hrstky nadšenců, kteří zachránili to, co se ještě zachránit dalo, je více než záslužná. Zájemcům o okrasnou drůbež můžeme češku plně doporučit.
Názvy ve světě
Trpasličí zlatá kropenka
Anglicky: Czech Gold Brindled Hen
Mohlo by vás také zajímat
Německý špic trpasličí, Trpasličí pinč, Bojga zlatá, Agama Henrylawsonova (trpasličí), Mantela zlatá, Bzučivka zlatá, Kočka zlatá, Vačice trpasličí, Jezevčík drsnosrstý trpasličí, Jezevčík hladkosrstý trpasličí
Trpasličí zlatá kropenka Základní informace
- Původ: Česká republika
- Hmotnost: 700-800 g
- Roční snáška: 130 ks
- Inkubační doba: 21 dnů
- Krmivo: Obiloviny, zelené krmení
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Třída: Aves - ptáci
- Podtřída: Ornithurae - praví ptáci
- Infratřída: Neornithes - létaví prvoptáci
- Nadřád: Neognathae - letci
- Řád: Galliformes - hrabaví
- Podřád: Phasiani- bažanti
- Čeleď: Phasianidae - bažantovití
- Rod: Gallus - kur
Evropa
- Nadmořská výška: 290 m
- Povrch: většinou nížiny (60%), jih hornatý
- Teplotní pásy a srážky:
- Studený: oblast polární a subpolární (200-600 mm/rok)
- Mírný: oblast západopřímořská (nad 600 mm/rok), přechodná (400-1500 mm/rok), vnitrozemská (do 400 mm/rok)
- Subtropický: oblast středomořská (400-1000 mm/rok)
- Roční období:
- Střídání 4 ročních období: jaro, léto, podzim, zima
- Průměrná teplota:
- Zima: -2- +2 °C
- Léto: 21-25 °C