Satyr černohlavý
Tragopan melanocephalus
Satyr černohlavý
Tragopan melanocephalus
Satyr černohlavý patří do seznamu zvířat bezprostředně ohrožených vyhynutím. Rozšíření je v malých ostrůvcích v severozápadní Himálaji, severním Pákistánu a severozápadní Indii.
Kohout dorůstá v dospělosti délky 70 - 75 cm a hmotnost se pohybuje v rozmezí 1800-2000 g. Slepice je o něco menší a měří pouze 55-60 cm a dosahuje hmotnosti 1200-1400 g.
Kohout má hlavu černou, lysé tváře jsou červenooranžové barvy, krk je červený, zbytek těla černohnědý s býlími skvrnami na každém peru.
Slípka je hnědočerná s podélnými žlutohnědými proužky v každém peru, břicho má šedohnědé s bílými skvrnami.
O biologii tohoto satyra je známo velmi málo informací. Snáší 2-6 vajec, které snáší do opuštěných hnízd jiných druhů ptáků. Po inkubaci trvající 28-30 dnů vychovává mladé, kteří s rodiči zůstávají přes celou zimu až do jara, kdy se v době toku (březen- duben) osamostatňují.
Tento nejvzácnější druh satyra obývá lesy s podrostem rododendronů a bambusů ve výškách 2500-4000 m.n.m.V zimním období pak schází na hranici 2000 m.n.m. V přírodě přežívá v současné době populace v počtu 2000- 5000 kusů a stále se snižuje. V zajetí se chová pouze v záchranném centru Srahan Himachal Pradesch v Indii. Kde se ve spolupráci s WPA probíhá výstavba chovatelského zařízení včetně líhní a ostatního zázemí a dále pak WPA provedlo proškolení místních ošetřovatelů v Anglii. Toto opatření má vést k pokusu o umělý odchov tohoto satyra a následné reintrodukci do původních lokalit jeho výskytu.
V roce 1860 se do ZOO Londýn dovezlo na 50 kusů satyra černohlavého. Bohužel do roku 1930 postupně v zajetí vymizel a v současné době se mimo výše zmíněné centrum Sarahan. Jinde na světě pravděpodobně nechová.
Názvy ve světě
Satyr černohlavý
Anglicky: Western Tragopan, Německy: West-Satyrhuhn, Francouzsky: Tragopan de Hastings, Chorvatsky: Mrki tragopan, Polsky: Tragopan rudolici, Slovensky: Tragopan čiernohlavý
Mohlo by vás také zajímat
Alexandr černohlavý, Nandej černohlavý, Pyrura černohlavý, Satyr cabotův, Satyr blythův, Satyr obecný, Satyr temminckův, Špaček černohlavý, Lejsek černohlavý, Bramborníček černohlavý
Satyr černohlavý Základní informace
- Původ: Himaláje, Pákistán, Indie
- Velikost: 60-70 cm
- Hmotnost: 1,2-2 kg
- Počet vajec: 2-6 ks
- Inkubační doba: 28-30 dnů
- Průměr kroužku: 14 mm
- Krmivo: Zelené krmení, ovoce, zelenina, granule
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Třída: Aves - ptáci
- Podtřída: Ornithurae - praví ptáci
- Infratřída: Neornithes - létaví prvoptáci
- Nadřád: Neognathae - letci
- Řád: Galliformes - hrabaví
- Podřád: Phasiani- bažanti
- Čeleď: Phasianidae - bažantovití
- Rod: Tragopan - satyr
Asie
- Nadmořská výška: 940 m
- Povrch: sever rovinatý, střed kontinentu hornatý
- Teplotní pásy:
- Tropický: podnebí rovníkové, monzumové, kontinentální
- Subtropický: v zimě chladno, vlhko; v létě vedro, sucho
- Mírný pás: spadá většina kontinetu
- Subpolární pás: severní oblast
- Polární pás: nejsevernější oblast
- Teplota:
- Zima: až -50 °C (Sibiř)
- Léto: 5-35 °C
- Roční úhrn srážek:
- Nejvíce jih a jihovýchod: 2000-3000 mm