Ara červenouchý
Ara rubrogenys
Ara červenouchý
Ara rubrogenys
Vzhled
Samec je celkově bledě olivově zelený, na hlavě a krku je barva jasnější a čistě zelená. Čelo, temeno a příuší variabilně červené. Malé křídelní krovky, ohbí křídla, okraj křídla a malé spodní křídelní krovky oranžově červené, velké spodní krovky křídelní a spodní strana ocasu olivově žlutá. Vnější letky ruční a krovky ruční šedavě modré. Ocasní péra olivově zelená, na konci modrá. Nahá lícní oblast bílá s růžově-masovým nádechem a řadami malých hnědočerných peříček. Zobák šedavě černý, duhovka oranžová, běhák tmavě šedý, holenní peří červené.
Samice je zbarvena stejně jako samec.
Mláďata mají čelo a temeno méně červené nebo jen s červeným nádechem, malé krovky křídelní, ohbí křídla a okraj křídla zelené s nádechem oranžové.
Rozšíření
Provincie Cochabamba a pravděpodobně Santa Cruz, Bolívie.
Ara červenouchý žije na poměrně malém území v Bolívii. Obývá hornatá a suchá údolí v nadmořské výšce 1300 - 2200 m, což je biotop pro ary netypický.
Ve své domovině tohoto papouška nazývají Opa-Lóro, což v překladu znamená oslí lora.
Tamní domorodci je nechovají ve svých obydlích, jelikož je o nich známo, že nemají talent k mluvení.
Je to poměrně odolný druh, protože ve své domovině žije od června do srpna ve studeném a chladném klimatu, kde často bývají i noční mrazy.
Podle informací domorodého obyvatelstva hnízdí ve skalních rozsedlinách, kde si z trnitých větví budují i dlouhé chodby.
Ara červenouchý nebyl známí u chovatelů a v zoologických zahradách až do začátku 70. let. Pak se začal v Bolívii početně odchytávat a protože byl dosud neznámý druh, byl o něj značný zájem v Evropě, USA i v Jižní Africe. Exporty se neustále zvyšovaly a maxima údajně dosáhly v letech 1976 - 77. Tehdy se odhadovalo, že jich bylo exportováno cca 1200 kusů během pěti let. Vyhubení tohoto druhu nakonec zastavila Washingtonská úmluva na ochranu zvířat a rostlin (CITES) v roce 1983 a zbytková populace asi o 3000 kusů byla zařazena do přílohy I.
V době, kdy se tito arové nabízeli na evropském trhu, se dostali i do ČR.
Názvy ve světě
Ara červenouchý
Latinsky: Ara rubrogenys, Anglicky: Red-fronted Macaw, Německy: Rotohrara, Dánsky: Rødøret Ara, Španělsky: Guacamayo de Cochabamba, Finsky: bolivianara, Francouzsky: Ara de Lafresnaye, Italsky: Ara fronterossa, Japonsky: akamimikongouinko, Japonsky 2: アカミミコンゴウインコ, Holandsky: Roodwangara, Norsky: Rødøreara, Polsky: ara rózowooka, Rusky: Красноухий ара, Slovensky: ara červenosluchá, Švédsky: Rödpannad ara, Čínsky: 红额金刚鹦鹉
Mohlo by vás také zajímat
Ara arakanga, Ara ararauna, Ara červenoramenný, Ara horský, Ara hyacintový, Ara kaninda, Ara kobaltový, Ara malý, Ara marakána, Ara rudobřichý
Ara červenouchý Základní informace
- Výskyt: Provincie Cochabamba, Santa Cruz, Bolívie
- Velikost: 60 cm
- Hmotnost: 550 g
- Kroužek: 12 mm
- Počet vajec: 2-4 ks
- Inkubační doba: 26 dnů
- Potrava: Plody, bobule, semena
- Cena: 125 000 Kč/ pár
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Podkmen: Vertebrata - obratlovci
- Třída: Aves - ptáci
- Řád: Psittaciformes - papoušci
- Čeleď: Psittacidae - papouškovití
- Rod: Ara - ara
Jižní Amerika
- Nadmořská výška: 580 m
- Povrch: hornatý i rovinatý
- Teplotní pásy:
- Tropický: většina území
- Mírný: jižní cíp kontinentu
- Subtropický: severní část
- Teplota:
- Nejvyšší: 27,8 °C
- Nejnižší: -1,8 °C
- Roční úhrn srážek: 2000-9000 mm