Užovka smrdutá
Elaphe carinata
Užovka smrdutá
Elaphe carinata
Zbarvení
Užovka smrdutá je zbarvena žlutě až světle béžově, zvláště v první třetině těla. Šupiny jsou kýlnaté, černě olemované. Zbarvení mláďat je odlišné od dospělců světle hnědé až lehce do zelena. Mláďata mají na hlavě černou kresbu,která zůstává po celý život, ale časem není skoro vidět. Mláďata se přebarvují po 1 až 3 letech.
Biotop
Užovka smrdutá (Elaphe carinata) žije převážně v pahorkatinách a nižších horských polohách, vyskytuje se až do výšek 3200m nad mořem. Vyskytuje se na okrajích luk, v křovinách, v bambusových porostech i na okrajích polí.
Chov
Užovka smrdutá je relativně nenáročná na chov, ale je dost agresivní a když se bere do rukou tak vypouští z kloaky docela dost páchnoucí sekret, díky kterému dostala pojmenování užovka smrdutá. Je to zemní druh hada i když se velice rádi prolezou po větvích. Chovám je odděleně, protože jak jsem již psal jsou dost agresivní a krmení je tudíž špatné, když se chová např. pár v jednom teráriu. A navíc žerou i hady, ale o kanibalismu jsem zatím neslyšel. Terárium pro samici mam 100x55x60(d*š*v) a pro samce 80x60x60.Jako substrát používám bukové štěpky. V teráriu by neměla chybět velká nádoba s vodou, úkryt dostatečné velký, ale musí být pevný já používám keramické úkryty, protože oni rádi prolézají celé terárium a „hrabou" navíc všechno přesunou tak jak chtějí, tak proto mam pevný úkryt. Dále samozřejmě nesmí chybět nějaká pěkná větev na lezení. Občas mi tráví na větvích celé dny a na zem slezou jen málokdy a potom zase mají období, kdy na větev ani nevlezou. Užovka smrdutá není moc náročná na teploty, já udržuji denní teploty okolo 26 stupňů s nočním poklesem na 20-22 stupňů. Vlhkost udržuji občasným rosením, ale není to téměř potřeba. Pijí z misky a vlhkost až tolik nepotřebují. Samozřejmě hodně rosím, když jdou hadi do svleku. Dospělé jedince Elaphe carinata krmím jednou za 2-3 týdny potkany. Mláďata každý týden, krmivo dávám samozřejmě podle velikosti hada. Přes léto svítím 12 hodin denně a přes zimu je dávám zimovat.
Rozmnožování
Páření Elaphe carinata nastává na jaře po zimování. Zimuji od prosince do konce února při teplotách okolo 6-7 °C. Hadi se zimovat nemusí, ale pro rozmnožení je to dobrý faktor, který pomůže. Občas se doslechnu, že jsou to hadi špatně se množící, ale záleží na zvířatech. Po 2-3 měsících od páření samice klade 6-12 vajec, která se inkubují 50-60 dní při teplotě 27-29°C. Vylíhlá mláďata jsou zhruba 30 cm dlouhá a docela robustní. Okolo 7-14. dne přichází první svlek. S rozkrmováním nebývá problém, ale samozřejmě jsou i vyjímky.
Názvy ve světě
Užovka smrdutá
Anglicky: King Ratsnake, Německy: Gekielte Kletternatter, Slovensky: Užovka páchnuca
Mohlo by vás také zajímat
Užovka levhartí, Užovka proužkovaná, subsp. parietalis, Užovka proužkovaná, subsp. sirtalis, Užovka zelená, Užovka červená, Užovka pruhovaná západní, Užovka druhu Thamnophis sauritus, Užovka býčí, Užovka páskovaná, Užovka chřestýší
Užovka smrdutá Základní informace
- Výskyt: Jižní Čína, Severní Vietnam
- Velikost: 170-200 cm
- Březost: 60-90 dnů
- Počet vajec: 6-12 ks
- Inkubace: 50-60 dnů
- Krmivo: Ještěři, ptáci, hlodavci, menší hadi
- Orientační cena: Kolem 1000 Kč za mládě
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Podtřída: Amniota - blanatí
- Infratřída: Diapsida
- Nadřád: Lepidosauria
- Řád: Squamata - šupinatí
- Podřád: Serpentes - hadi
- Nadčeleď: Colubroidea
- Čeleď: Colubridae - užovkovití
- Podčeleď: Colubrinae - pravé užovky
- Rod: Elaphe - užovka
Asie
- Nadmořská výška: 940 m
- Povrch: sever rovinatý, střed kontinentu hornatý
- Teplotní pásy:
- Tropický: podnebí rovníkové, monzumové, kontinentální
- Subtropický: v zimě chladno, vlhko; v létě vedro, sucho
- Mírný pás: spadá většina kontinetu
- Subpolární pás: severní oblast
- Polární pás: nejsevernější oblast
- Teplota:
- Zima: až -50 °C (Sibiř)
- Léto: 5-35 °C
- Roční úhrn srážek:
- Nejvíce jih a jihovýchod: 2000-3000 mm