Amazoňan žlutolící
Amazona autumnalis
Amazoňan žlutolící
Amazona autumnalis
Popis
Samec je zelený, čelo a uzdičku má červené, temeno, týl a záhlaví zelené, na špici šeříkově modré s černými lemy per, horní líce a příuší žluté, u kořene červené, okraj křídla žlutavě zelený, letky ruční zelené, na špici tmavě modré, letky loketní zelené, směrem k špici modré, 4 až 5 per tvoří zrcátko, spodní krovky křídelní a spodní strana letek jsou zelené. Ocasní péra jsou zelená, krajní na špici špinavě žlutavě zelená, s modrým lemováním na vnější straně. Zobák je šedý, na horní čelisti žlutavě rohový, duhovka oranžová, běhák zelenavě šedý.
Samice je zbarvena stejně jako samec.
Mláďata jsou podobná dospělým ale čelo a uzdičku mají méně červené, horní líce a příuší více zelené, duhovku tmavě hnědou a tmavší zobák.
Rozšíření
Střední Amerika, západní Ekvádor.
1. Amazoňan žlutolící středoamerický (Amazona autumnalis autumnalis)
Velikost - 34 cm
Rozšíření: podél východních nebo karibských svahů od Tamaulipasu jižně po severní Nikaraguau, kde ptáci jsou přechodem k subsp. salvini. Obývá také ostrovy Bay a Honduras.
2. Amazoňan žlutolící Salvinův (Amazona autumnalis salvini)
Velikost - 35 cm
Podobný subsp. autumnalis ale horní líce a příuší má zelené, krajní ocasní péra u kořene na vnitřní straně s červenými skvrnami. Podle Grahla červená uzdička nezasahuje za oko a brada je u některých jedinců vínově červená.
Rozšíření: pohoří východní Nikaraguy, východní a jihozápadní Kostarika, jižně po západní Kolumbii a ojedinělě v severozápadní Venezuele. Ptáci žijící v severovýchodní Nikaraguy jsou přechodem k subsp. autumnalis, v jihozápadní Kolumbii jsou podobní subsp. lilacina.
3. Amazoňan žlutolící ekvádorský (Amazona autumnalis lilacina)
Velikost - 34 cm
Podobný subsp. salvini ale červené zbarvení čela a uzdičky je protažené až za oko, temeno zelené s šeříkově zbarvenými lemy per, líce žlutavě zelené, zobák černý.
Rozšíření: západní Ekvádor, severně od Gulf of Guayaquil.
4. Amazoňan žlutolící brazilský (Amazona autumnalis diadema)
Velikost - 36 cm
Podobný subsp. salvini ale čelo má karmínově červené, uzdičku variabilně tmavě purpurově červenou, temeno fialové, modřejší na přední straně, týl a záhlaví zelené, lemované zelenožlutě. Zadní část krku má zelenou s fialovým lemováním, líce žlutavě zelené. Je větší než subsp. autumnalis.
Rozšíření: severozápadní Brazílie mezi řekami Negro a Amazonkou.
Život v přírodě
Všechny zeměpisné poddruhy amazoňana žlutolícího jsou obyvateli vyšších horských oblastí, v nížinách je nespatříme.Ve Veracruz v Mexiku žijí cca 600 m vysoko, v Hondurasu i 1.100 m vysoko. Jejich biotopem jsou především lesy, často se však zdržují na okrajích lesů blízko plantáží nebo v blízkosti vodních toků. V době hnízdění je spatříme jednotlivě nebo v párech, později v rodinných skupinách. Ty se pak shlukují do hejn a společně nocují na určitých místech. Zrána se z nich rozlétávají do celého okolí a hledají potravu. Podle domorodých obyvatel se zdržují na okrajích lesů, odkud pak nalétávají do ovocných sadů a kukuřičných plantáží.
V severovýchodním Mexiku, v Tamaulipas, kde je rovinatá a vlhká oblast jsou vzácní, naopak u Veracruz hojní. Jižně od Veracruz jsou s aratingou aztéckým jižním (Aratinga nana astec) nejhojnějším druhem papouška. Početně jsou zastoupeni i v Belize, v jihovýchodní a východní Guatemale, v severním a východním Hondurasu; spatříme je i v Nikaragui.
Subsp. salvini obývá stejné oblasti jako nominátní subspecie. Spatříme ji i na ostrovech Coiba, Escudo de Veraguas a v souostroví Archipiélago de las Perlas, kde často přelétávají v malých skupinách. Přes poledne ptáci většinou odpočívají ve stínu stromů, kde se chovají naprosto tiše, jsou-li vyrušeni, opouštějí tato místa za strašného křiku.
Subsp. diadema obývá dosud neprobádanou severozápadní část provincie Amazonas v Brazílii mezi řekami Rio Negro a Rio Solimoes. Tato oblast je vzdálená cca 1.000 km východně do území, kde žijí subspecie salvini a lilacina.
Amazoňan žlutolící, jako i jeho všechny příbuzné druhy, hnízdí v dutinách stromů a v opuštěných dutinách datlů. V Ekvádoru a v severozápadní Kolumbii začíná doba hnízdění v říjnu, v severovýchodním Mexiku v únoru - květnu. Samice snáší 3 - 4 vajíčka, zahřívá je 25 dnů. Ptáci se živí různými plody, semeny, bobulemi, ořechy, pupeny, mladým listím a květy různých dřevin.
Krmení
Amazoňany žlutolící krmíme jako ostatní příbuzné druhy. Mají mít směs semen pro velké papoušky, nebo jednotlivá semena - slunečnici, loupaný oves, pšenici, proso, pohanku, semenec, kardi, dari, jeřabiny a drobné asijské boby mungo. Bodemer jim přidával různé ovoce a při odchovu mladých naklíčenou slunečnici. Drozdek při odchovu mladých slunečnici, vařená vejce, mrkev, jablka, angrešt, rybíz, palice nedozrálé kukuřice, naklíčenou pšenici a piškoty. Přidával jim také semenec, lesknici a senegalské proso v klasech.
Kříženci
Byli odchováni u nominátní formy s amazoňanem modročelým (Amazona aestiva), subspecie salvini s amazoňanem modročelým jižním (Amazona aestiva xanthopteryx) a subsp. diadema s amazoňanem fialovotemenným menším (Amazona finschi finschi).
Názvy ve světě
Amazoňan žlutolící
Latinsky: Amazona autumnalis, Anglicky: Red-lored Amazon, Dánsky: Gulkindet Amazone, Finsky: punaotsa-amatsoni, Francouzsky: Amazone à lores rouges, Holandsky: Geelwangamazone, Italsky: Amazzone fronte rossa e blu, Japonsky: kihooboushiinko, Japonsky 2: キホオボウシインコ, Norsky: Gulkinnamazon, Německy: Rotstirnamazone, Polsky: amazonka zmienna, Portugalsky: Papagaio-diadema, Rusky: Желтощёкий амазон, Slovensky: amazoňan žltolíci, portugalštině brazilské: Papagaio-diadema, Čínsky: 红眼鹦哥, Španělsky: Amazona Frentirroja, Švédsky: Gulkindad amazon
Mohlo by vás také zajímat
Amazoňan běločelý, Amazoňan císařský, Amazoňan černouchý, Amazoňan červenokrký, Amazoňan fialovotemenný, Amazoňan haitský, Amazoňan jamajský, Amazoňan kawalův, Amazoňan kubánský, Amazoňan mnohobarvý
Amazoňan žlutolící Základní informace
- Výskyt: Střední Amerika, západní Ekvádor
- Velikost: 34 cm
- Hmotnost: 314-485 g
- Počet vajec: 3 ks
- Inkubační doba: 26 dnů
- Potrava: Směs semen, spousty ovoce a zeleniny, zelené krmení
- Cena: 7000 Kč za mladého ptáka
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Třída: Aves - ptáci
- Podtřída: Ornithurae - praví ptáci
- Infratřída: Neornithes - létaví prvoptáci
- Nadřád: Neognathae - letci
- Řád: Psittaciformes - papoušci
- Čeleď: Psittacidae - papouškovití
- Podčeleď: Psittacinae - papoušci
- Rod: Amazona - amazoňan
Severní Amerika
- Nadmořská výška: 730 m
- Povrch: hornatý, vysočiny i roviny
- Teplotní pásy:
- Arktický: srážky 300 mm, teploty pod nulou
- Subarktický: srážky 300 mm, teploty kolem nuly
- Humidní, mírně studený pás: 10 °C
- Humidní, středně teplý pás: 20 °C
- Tropický: nad 20 °C
- Roční období:
- Střídání 4 ročních období: jaro, léto, podzim, zima
- Teplota:
- Nejvyšší: 27,6 °C
- Nejnižší: -19,1 °C