Amazoňan vějířový
Deroptyus accipitrinus
Amazoňan vějířový
Deroptyus accipitrinus
Výskyt
V přírodě ho můžeme nalézt podél toku řeky Amazonky a na jihu státu Venezuela. Jeho ostatní poddruhy nalezneme především v Brazílii. Jako většina amazoňanů obývá i on tropické pralesy, kde se drží velká vlhkost, k tomu by jsme také při chovu měli přihlížet.
Popis
Amazoňan vějířový dorůstá délky okolo 35cm, tudíž se řadí spíše mezi střední a menší zástupce rodu Deroptyus. Ačkoliv je jeho tělo poměrně štíhlé a drobné, tak nám to tak ani na první pohled nepřijde, protože svůj „handicap“ dohání neustále načepýřeným peřím, především na hlavě, kde se mu při sebemenším rozrušení rozevře, jak už název napovídá, vějíř. Barevně zas až tak atraktivní není, i když je to věc názoru. Čelo má bíle, maska černo-šedá. Křídla a záda jsou zelená a břicho s vějířem vínově červené.
Péče
Jelikož amazoňan vějířový nepatří mezi ptáky, kteří by byli úplně zdomestikovaní, tak bychom mu měli zajistit podobnou výživu, jako má ve své domovině. Tzn. různé druhy semen, ovoce, zelenina, ořechy, zelené, atd. Jako doplněk jsou vhodné neslané!! burské oříšky, s těmi ovšem opatrně, protože obsahují hodně tuku a ptáci po nich rychle přibírají na váze. Pro udržení dobré tělesné kondice je podmínkou miska na koupání, kterou amazoňani využívají velmi intenzivně. Jako u všech ptáků připomínám, že pro zajištění dobrého trávení papouška je nutný grit nebo písek a to obzvlášť v období krmení mladých. Nesmíme zapomenout, že amazoňani se řadí mezi „inteligentní“ papoušky a tudíž by měli mít k dispozici neustále něco na hraní, tím myslím větve na okus, provazy na šplhání, různé hračky, které se dají zakoupit v každém zverimexu, atd. Pokud tento fakt zanedbáme a necháme našeho papouška na pospas nudě, může se lehko stát, že brzo onemocní psychickou chorobou, která s sebou nese ošklivé následky, jedná se především o škubání peří. Proto doporučuji se tomuto problému raději vyhnout. Pokud se rozhodneme vybrat si amazoňana vějířového jako domácího mazlíčka, měli by jsme mu věnovat minimálně 2-3 hodiny denně. Papoušek se nám za to odvděčí neuvěřitelnou přítulností a pravděpodobně se dokáže naučit i imitovat váš hlas, stane se vaším celoživotním partnerem a jen velmi těžko si zvyká na nového majitele. Proto doporučuji před koupí tohoto papouška zvážit své možnosti!!!
Chov
Docílit odchovu u tohoto krasavce není žádná hračka. Amazoňan vějířový je velice vybíravý pták, co se týče volby partnera. Má také velmi nízkou oplozenost vajec. Zkrátka řečeno, kdo si bude klást takovýto cíl, měl by vědět, že jedinou reálnou šancí na úspěch je zakoupení více mladých nepříbuzných kusů, které necháme spárovat v rozměrné voliéře. Pokud nám vzniknou harmonizující páry, tak je okamžitě vyřadíme ze skupiny a umístíme do samostatné voliéry o minimálních rozměrech 4 x 5 x 2 m (dxšxv). Zde jim předložíme budku (nejlépe kmenovou). Po velmi zajímavém toku samce, který je doprovázen mnoha zvuky a prudkými pohyby můžeme očekávat páření. Samička snáší obvykle 3 vejce, na kterých sedí okolo 26 dní. Mladí vylétávají z hnízda ve stáří 10 týdnů. Po několika týdnech mladé odstavíme. Připomínám, že klíčem úspěchu není jenom dodržování maximální hygieny, ale ptáci musí mít hlavně naprosto klidné prostředí, při sebemenším vzruchu přechází samice do stresu a snůška je v ohrožení. Samozřejmostí je vytápěná ubikace na minimálních 20°C.
Poddruhy
Známé jsou pouze Deroptyus accipitrinus accipitrinus a Deroptyus accipitrinus fuscifrons.
Názvy ve světě
Amazoňan vějířový
Latinsky: Deroptyus accipitrinus, Anglicky: Red-fan Parrot, Dánsky: Kravepapegøje, Finsky: haukka-aratti, Francouzsky: Papegeai maillé, Holandsky: Kraagpapegaai, Italsky: Pappagallo accipitrino, Japonsky: hiougiinko, Japonsky 2: ヒオウギインコ, Norsky: Kragepapegøye, Německy: Fächerpapagei, Polsky: kapturnica, Portugalsky: Anacã, Rusky: Веерный попугай, Slovensky: anaka golierikatá, portugalštině brazilské: Anacã, Čínsky: 鹰头鹦哥, Španělsky: Loro Cacique, Švédsky: Hökhuvudpapegoja
Mohlo by vás také zajímat
Amazoňan běločelý, Amazoňan císařský, Amazoňan černouchý, Amazoňan červenokrký, Amazoňan fialovotemenný, Amazoňan haitský, Amazoňan jamajský, Amazoňan kawalův, Amazoňan kubánský, Amazoňan mnohobarvý
Amazoňan vějířový Základní informace
- Výskyt: Jižní Amerika-povodí řeky Amazonky
- Velikost: 35cm
- Hmotnost: 275g
- Kroužek: 9,5mm
- Počet vajec: 3 ks
- Inkubační doba: 26 dní
- Potrava: směs pro velké papoušky + ovoce, zelenina
- Cena: Kolem 20 000 Kč za mladého ptáka
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Třída: Aves - ptáci
- Podtřída: Ornithurae - praví ptáci
- Infratřída: Neornithes - létaví prvoptáci
- Nadřád: Neognathae - letci
- Řád: Psittaciformes - papoušci
- Čeleď: Psittacidae - papouškovití
- Podčeleď: Psittacinae - papoušci
- Rod: Amazona - amazoňan
Jižní Amerika
- Nadmořská výška: 580 m
- Povrch: hornatý i rovinatý
- Teplotní pásy:
- Tropický: většina území
- Mírný: jižní cíp kontinentu
- Subtropický: severní část
- Teplota:
- Nejvyšší: 27,8 °C
- Nejnižší: -1,8 °C
- Roční úhrn srážek: 2000-9000 mm