Felsuma madagaskarská
Phelsuma madagascariensis
Felsuma madagaskarská
Phelsuma madagascariensis
Tato krásná ještěrka, jasně zelené barvy s oranžovými až červenými skvrnami od hlavy až k ocasu, je velmi oblíbeným chovancem v teráriích. Dorůstá okolo 30cm a obývá východ a sever Madagaskaru, kde je nejčastěji nalezneme v listnaté části porostu na hladkých kmenech stromů, ale často bývá i návštěvnicí v domech tamních obyvatel. Žijí většinou v párech nebo ve skupinách s jedním samcem a vícero samicemi. Mají "svůj" strom , na kterém žijí celý život. Samec je větší než samice a bývá i pestřeji zbarvený. V přírodě se živí hmyzem, pavouky, přezrálým měkkým ovocem a nektarem z květů. Obranou je jim hbitý útěk, v horším případě, kdy není jiného východiska, pouštějí ocas, který jim opět naroste. Znovu narostlý regenerát už pustit nemohou. Po puštění se ocas ještě chvíli mrská, slouží tak k odlákání predátora od felsumy samotné. Regenerát je lehce poznat, většinou je patrná rýha, odkud narostl a nemívá už stejné zabarvení jako zbytek těla.
Felsumy chováme v páru, velikost terária ideálních rozměrů je 40x80x40 (délka, výška, hloubka), je situované tedy do výšky. Jako substrát použijeme buď čistou rašelinu nebo rašelinu smíchanou s pískem, kde procento rašeliny je vyšší než procento písku. Nutností je dostatek hladkých větví nebo bambusových tyčí a zeleně. Nádoba na vodu není nutná, felsumy slízávají kapky vody z listů a větví. Felsumy mají na končetinách (prstících) přísavky, které jim umožňují i pohyb po skle. Teplota pod zdrojem by měla dosahovat 35°C a v teráriu okolo 25°C, na noc by neměla klesnout pod 20°C. Je důležité felsumám rosit alespoň dvakrát denně, kdy dbáme, aby se v teráriu držela vlhkost okolo 60% - 80%. Felsumy krmíme jak hmyzem (cvrčci), tak i měkkým ovocem, přesnídávkou, medem smíchaným s vodou a je nezbytné přidávat hlavně na cvrčky dostatek vitamínů. U falsum platí dvojnásob, že čím bohatší stravou krmíme krmný hmyz, tím lépe se mají zvířata, pro které je hmyz určen. Nešetřete tedy na cvrčcích, vyplatí se vám to na vzhledu a kondici felsum. Felsumy jsou náchylné k obezitě, krmte hmyzem mláďata tak 3x týdně, dospělce 1x - 2x týdně. Každý den musí mít k dispozici, v malé nízké misce, měkké ovoce (banán, hroznové víno, nektarinky, švestky, třešně...) nebo přesnídávku nebo med. Pavouci, které chytneme venku, jsou velmi bohatí na výživné látky a jsou pro felsumy přirozenou potravou. U nás se ani nemusíte bát jedovatých druhů, které by mohli vašim chovancům ublížit.
Chov felsum je jedním z nejkrásnějších odvětví teraristiky. Nejen, že jsou felsumy sami od sebe krásné a zajímavé, ale jsou zřídkakdy plaché a nechají se bez problémů krmit z ruky. Nejsou však na mazlení, dotyky rukou moc dobře nesnášejí, ale i vzhled terária může v bytě působit velice esteticky a na údržbu není z nejnáročnějších. Jen se musíte smířit s faktem, že vám budou felsumky kálet na sklo a vy ho budete muset leštit. Tak hadr do ruky a hodně štěstí... :o)
Felsumy madagaskarské pro mě byly vždy lákavé, i nyní přemýšlím, kam umístit terárium v bytě. Měla jsem již v tzv. opatrovnictví dvě mláďata a byla naprosto úžasná. Krmila jsem je přesnídávkou z prstu a bylo nádherné pozorovat, jak si na ní obě pochutnávají. Jedna malá špatná zkušenost byla jen s odrostlejší felsumou, samcem, který byl hrozný útěkář a nervák, když mi utekl poprvé, tak mi shodil ocas jen co jsem se ho dotkla a to mi kdysi jeden kolega tvrdil, že felsumy ocas neshazují bezdůvodně, že jim za něj musím tahat. Tak pozor, stačí malý stres. A také doporučuji koukat při koupi bambusových tyčí, aby byly v celku, neměly prasklinu, do které by se mohla felsuma madagaskarská zachytit, protože v takovém případě shazuje ocas také.
Názvy ve světě
Felsuma madagaskarská
Anglicky: Madagascar Day Gecko, Německy: Großer Taggecko
Felsuma madagaskarská Základní informace
- Výskyt: Madagaskar
- Velikost: 25-30 cm
- Počet vajec: 2 ks, až 6x ročně
- Inkubace: 60-65 dnů
- Krmivo: Hmyz, hlodavci
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Třída: Reptilia - plazi
- Podtřída: Amniota - blanatí
- Infratřída: Diapsida
- Nadřád: Lepidosauria
- Řád: Squamata - šupinatí
- Podřád: Sauria - ještěři
- Čeleď: Gekkonidae - gekonovití
- Podčeleď: Gekkoninae - gekoni
- Rod: Phelsuma - felsuma
Afrika
- Teplotní pásy:
- Tropický: podnebí tropické suché, vlkhé, střídavě vlhké
- Mírný: podnebí subtropické
- Nadmořská výška: 750 m, u pobřeží nížiny
- Povrch: rovinatý, východní část hornatá
- Teplota:
- Léto: 15 - 40 °C
- Zima: 0 - 20 °C
- Roční úhrn srážek:
- Jihozápad: až 3000 mm
- Východ: pouze 100 mm
- Střídání dešťů a sucha na jihu kontinentu:
- Období sucha: duben - říjen
- Období dešťů: listopad - březen