Kambala polární
Liopsetta glaciallis
Kambala polární
Liopsetta glaciallis
Znaky: Podlouhle oválné, silně zploštělé tělo s malými ústy koncového postavení (koutky úst nedosahují pod úroveň oka). Oči umístěny na pravé straně těla. Okraj přední skřelové kosti volný. Drobné šupiny, u samců hřebenovité (ktenoidní), u samic okrouhlé (cykloidní). Podél postranní čáry a na bázi hřbetní a řitní ploutve se nevyskytují žádné trnité kožní výrůstky (na rozdíl od platýse malého). Postranní čára nad úrovní prsních ploutví téměř rovná. V hřbetní ploutvi 51-64 paprsků, v řitní ploutvi 37-45 měkkých paprsků, tvrdé ostnité paprsky chybí. Břišní ploutve jsou posunuty na hrdlo, ocasní ploutev volná. Na 1. žaberním oblouku 10-14 žaberních tyčinek (u platýse malého naproti tomu 15-22).
Zbarvení: Svrchní strana těla hnědavá až olivově šedá s různě velkými černými skvrnami, které jsou na hřbetní, ocasní a řitní ploutvi. Prsní a břišní ploutve jsou světle hnědé bez skvrn a teček.
Délka: 15-25 cm, maximálně 35 cm.
Rozšíření: Pobřežní vody a ústí velkých řek severní Evropy od severního Norska přes bílé moře až po sibiřské pobřeží Ruska. V letním období táhne do dolních toků řek.
Způsob života: Katadromní tažný druh, ktery se vydává za potravou z moří a brakických vod proti proudu řek, k tření se však vrací do pobřežních vod. Tře se v lednu a únoru (v Karském moři) a květnu (v Bílém moři) při teplotě mořské vody pod 0 °C. Jikry a larvy se volně vznášejí ve vodě.
Potrava: Živočichové obývající dno, především drobní plži a mlži.
Mohlo by vás také zajímat
Zajíc polární, Sob polární, Liška polární nebo též pesec, Pakambala velká, Pakambala kosočtverečná, Kambala malá, Kambala průsvitná, Kambala nenápadná, Kambala štíhlá