Hlaváč dlouhoocasý
Knipowitschia longecaudata
Hlaváč dlouhoocasý
Knipowitschia longecaudata
Znaky: Štíhlé vřetenovité tělo s vysokou, nezploštělou hlavou. Profil čela je rovný, téměř horizontální. Ústa velmi široká, lehce šikmo postavená. Rypec je špičatý, se silnými rty, spodní čelist přečnívá. Oči směřují šikmo vzhůru a jsou blízko sebe (vzdálenost mezi oběma očima je poloviční hodnotou průměru oka). Ocasní násadec velmi dlouhý a nízký. V postranní čáře 36-45 šupin (na bocích v podobě ktenoidních šupin). Hlava, hřbet (až k začátku 2. hřbetní ploutve), hrudní a břišní partie lysé, bez šupin. Dvě od sebe vzdálené hřbetní ploutve, v první 5-7 (zpravidla 6) ostnitých paprsků, v druhé 1 ostnitý a 7-9 měkkých paprsků. V řitní ploutvi 1 paprsek ostnitý a 8-9 měkkých. Ocasní ploutev je asymetricky zaoblená.
Zbarvení: Žlutavé až světle hnědé. Na hřbetě malé tmavě hnědé tečky, na bocích řada 10-11 tmavých skvrn, které se u samců v době tření zvětšují a vytvářejí příčné pruhy. Na konci ocasního násadce tmavá skvrna.
Délka: Samice do 3,5 cm, samci až 5 cm.
Rozšíření: Brakické vody a ústí velkých řek (příležitostně dolní toky řek a sladkovodní laguny) v severní části Černého moře (Dunaj, ústí Dněpru), Azovské moře (ústí Donu a Kubáně). V střední oblasti Kaspického moře žije příbuzný druh K. ijini.
Způsob života: Druh zdržující se na dně v mělké pobřežní zóně brakických vod.
Potrava: Drobní bezobratlí živočichové, především korýši.
Mohlo by vás také zajímat
Aratinga dlouhoocasý, Myšák dlouhoocasý, Mlynařík dlouhoocasý, Rybák dlouhoocasý, Ocelot dlouhoocasý - Margay, Hlaváč pestrý, Hlaváč velký, Hlaváč Friesův, Hlaváč malý, Hlaváč skvrnitý