Středoasijský pastevecký pes
Sredneasiatskaia Ovtcharka
Středoasijský pastevecký pes
Sredneasiatskaia Ovtcharka
Původně byl Středoasijský pastevecký pes rozšířený v oblasti centrální Asie. Pravděpodobně je potomkem asijského mastifa. Dnes tkví využití tohoto plemene jako pastevecký a hlídací pes.
Tento pes má poměrně klidný temperament a velmi sebejisté a nezávislé chování. Rozpozná nebezpečí, a pokud je to nutné, reaguje bleskurychle bez jakéhokoliv předchozího varování. Má velmi teritoriální chování a ve svém regionu nesnáší žádného vetřelce, ke kterému se může chovat až agresivně. V cizím prostředí se projevuje Středoasijský pastevecký pes spíše neutrálně. Není ochoten se podřizovat a jedná samostatně.
Tento ještě hodně původní typ pasteveckého psa patří pouze do rukou zkušeného chovatele s přirozenou autoritou a základními znalostmi z etologie psů. Středoasijský pastevecký pes vyžaduje důslednou, ale citlivou výchovu a jasné vedení, které ovšem celoživotně a opakovaně uvádí v pochybnost. Časné vtiskování a kontakt s rodinou jsou základní předpoklady úspěšného chovu. Tento pes je zvyklý naběhat mnoho kilometrů kolem svého stáda a současně hlídat svěřený revír. Není to pes pro pohodlné lidi ani pro sportovní aktivity psů. Je to statný pes, o jehož srst se dá snadno pečovat.
Názvy ve světě
Středoasijský pastevecký pes
Anglicky: Central Asian Shepherd
Mohlo by vás také zajímat
Rosela pestrá, Čínský chocholatý pes, Italský vodní pes, Portugalský vodní pes, Španělský vodní pes, Bloodhound – svatohubertský pes, Kanaáský pes, Faraónský pes, Islandský pes, Švédský laponský pes
Foto: http://molosserdogs.com
Středoasijský pastevecký pes Základní informace
- Oficiální zkratka v ČR: SAO
- Výška v kohoutku: 64-73 cm
- Hmotnost: 60 kg
- Délka života: 12 let
- FCI: II. - Pinčové, knírači, molossoidní
- Číslo standardu: 335
- Využití: společník, hlídací
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Podkmen: Vertebrata - obratlovci
- Infrakmen: Gnathostomata - čelistnatí
- Nadtřída: Tetrapoda - čtyřnožci
- Třída: Mammalia - savci
- Podtřída: Theria - živorodí
- Infratřída: Eutheria - placentálové
- Řád: Carnivora - šelmy
- Podřád: Caniformia - psotvární
- Nadčeleď: Canoidea
- Čeleď: Canidae - psovití
- Podčeleď: Caninae
- Rod: Canis