Pyskoun zobanitý
Symphodus rostratus
Pyskoun zobanitý
Symphodus rostratus
Znaky: Protáhlé tělo s prohnutým profilem hlavy a velmi dlouhým špičatým rypcem. Malá ústa s úzkými, jemnými rty. Má vychlípitelné čelisti, na každé s 1 řadou drobných špičatých zubů. Na patře zuby nejsou, spodní požerákové kosti jsou srostlé ve žvýkací ploténku. Okraj přední skřelové kosti je jemně zubatý. V postranní čáře, jež se táhne, až k poslednímu paprsku hřbetní ploutev souběžně s hřbetní linií a pak se zakřivuje a pokračuje rovně až k ocasní ploutvi, je 30-35 velkých cykloidních šupin. V dlouhé, nerozdělené hřbetní ploutvi je 14-16 tvrdých a 9-12 měkkých paprsků, v ploutvi řitní jsou 3 paprsky tvrdé a 9-11 paprsků měkkých.
Zbarvení: Velmi různé, přesto není rozdíl v barvě obou pohlaví nijak nápadný. Bývá hnědavé, téměř černé nebo zelenavé. Ke tření připravení samci jsou často červenaví, samice mají v době tření vystupující mosazně žluté bříško. Samci i samice mají nápadnou genitální bradavku v okolí černé skvrny u řitního otvoru, která je u samic velká a srdčitá, u samců podstatně menší.
Délka: Nejvýše 12 cm.
Rozšíření: Středozemní a Černé moře. Při pobřeží, v blízkosti skalních útesů a vodního rostlinstva v hloubce 1-20 m (většinou v hloubce pod 15 m).
Způsob života: Hojný druh pyskouna, jejž můžeme objevit v severních oblastech na skalnatém pobřeží většinou až během letních měsíců (od července), často jako průvodce (jedinec nebo dvě ryby) velkého pyskouna pavího. Plave obvykle s hlavou namířenou šikmo dolů. V době tření vyhrabává sameček ústy důlek v zemi s čelním valem, do něhož zabudovává kousky řas a pak opět na něj ústy nanáší písek. Tak vzniká polokulovitá hnízdní jamka, do níž samec zahání samičky ke tření. Pak samec přebírá péči o potomstvo a ovívá jikry až do doby, kdy se líhne potěr.
Potrava: Hlavně drobní korýši (např. garnáti).
Mohlo by vás také zajímat
Pyskoun skvrnitý, Pyskoun růžový, Pyskoun středomořský, Pyskoun proměnlivý, Pyskoun paví, Pyskoun pětiskvrnný, Pyskoun šedý, Pyskoun maloústý, Pyskoun útesový, Pyskoun paví
Pyskoun zobanitý Základní informace
- Výskyt: Středozemní a Černé moře
- Délka těla: 12 cm
- Potrava: Hlavně drobní korýši
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Podříše: Eumetazoa
- Oddělení: Bilateria - dvoustranně souměrní
- Pododdělení: Deuterostomia - druhoústí
- Kmen: Chordata - strunatci
- Podkmen: Vertebrata - obratlovci
- Infrakmen: Gnathostomata - čelistnatí
- Nadtřída: Osteichthyes - ryby kostnaté
- Třída: Actinopterygii - paprskoploutví
- Řád: Perciformes - ostnoploutví
- Čeleď: Labridae - pyskounovití
- Rod: Symphodus - pyskoun
Evropa
- Nadmořská výška: 290 m
- Povrch: většinou nížiny (60%), jih hornatý
- Teplotní pásy a srážky:
- Studený: oblast polární a subpolární (200-600 mm/rok)
- Mírný: oblast západopřímořská (nad 600 mm/rok), přechodná (400-1500 mm/rok), vnitrozemská (do 400 mm/rok)
- Subtropický: oblast středomořská (400-1000 mm/rok)
- Roční období:
- Střídání 4 ročních období: jaro, léto, podzim, zima
- Průměrná teplota:
- Zima: -2- +2 °C
- Léto: 21-25 °C