Pyskoun skvrnitý
Labrus bergylta
Pyskoun skvrnitý
Labrus bergylta
Znaky: Dlouhé, silné, okounům podobné tělo s velkou a vysokou hlavou a dlouhým rypcem. Silné masité rty (jméno!). Čelisti jsou vysunovatelné. Silné kuželovité zuby v obou čelistech v jedné řadě, patro bez zubů. Dolní požerákové kosti přeměněny v mohutné žvýkací desky. Okraj přední skřelové kosti je hladký, neozubený. V postranní čáře je 41-47 velkých cykloidních šupin. Postranní čára probíhá souběžně s linií hřbetu. Jedna dlouhá nepřerušovaná hřbetní ploutev má 18-21 tvrdých a 9-13 měkkých ploutevních paprsků. V ploutvi řitní jsou 3 tvrdé a 8-12 paprsků měkkých. Plynový měchýř je vyvinut (jako u všech pyskounovitých).
Zbarvení: Závisí na prostředí, stáří, pohlaví a „náladě“, ale jako u ostatních pyskounovitých neexistují žádné rozdíly mezi zbarvením obou pohlaví. Základní barva je většinou zelenavá nebo hnědavá, často i načervenalá, na každé šupině bývá často světlá skvrna. Mnohé ryby mají podél boků světlý podélný pruh. Na ploutvích jsou bílé skvrnky. Mladé ryby jsou často smaragdově zelené.
Délka: Nejvýše 60 cm.
Rozšíření: Severovýchodní Atlantik od Norska a severního Skotska až po severozápadní pobřeží Afriky. Azory, Madeira, Kanárské ostrovy. Západní část Středozemního moře (ale vzácně). Převážně nad kamenitým a skalnatým dnem, silně porostlým řasami, v hloubce 1-50 m (většinou 5-20 m).
Způsob života: Samotářské, jen za dne aktivní ryby, ukrývající se v noci ke spánku do dutin a škvír. Se staršími rybami se stále setkáváme v blízkosti jejich úkrytů v pobřežních skalách, zvláště začátkem podzimu. Na náhlý pokles teploty je však tento druh velmi citlivý. Tře se od května do července. Hnízdo staví samec (na dně).
Potrava: Drobní korýši, měkkýši.
Mohlo by vás také zajímat
Aratinga skvrnitý, Varan skvrnitý, Štítonoš skvrnitý, Zdobenec skvrnitý, Ovíječ skvrnitý, Linsang skvrnitý, Skunk skvrnitý, Tchořík skvrnitý, Pancéřníček skvrnitý, Mlok skvrnitý
Pyskoun skvrnitý Základní informace
- Výskyt: Severovýchodní Atlantik, Středozemní moře
- Délka těla: 60 cm
- Potrava: Drobní korýši, měkkýši
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Podříše: Eumetazoa
- Oddělení: Bilateria - dvoustranně souměrní
- Pododdělení: Deuterostomia - druhoústí
- Kmen: Chordata - strunatci
- Podkmen: Vertebrata - obratlovci
- Infrakmen: Gnathostomata - čelistnatí
- Nadtřída: Osteichthyes - ryby kostnaté
- Třída: Actinopterygii - paprskoploutví
- Řád: Perciformes - ostnoploutví
- Čeleď: Labridae - pyskounovití
- Rod: Labrus - pyskoun
Evropa
- Nadmořská výška: 290 m
- Povrch: většinou nížiny (60%), jih hornatý
- Teplotní pásy a srážky:
- Studený: oblast polární a subpolární (200-600 mm/rok)
- Mírný: oblast západopřímořská (nad 600 mm/rok), přechodná (400-1500 mm/rok), vnitrozemská (do 400 mm/rok)
- Subtropický: oblast středomořská (400-1000 mm/rok)
- Roční období:
- Střídání 4 ročních období: jaro, léto, podzim, zima
- Průměrná teplota:
- Zima: -2- +2 °C
- Léto: 21-25 °C