Appenzellský salašnický pes
Appenzeller Sennenhund
Appenzellský salašnický pes
Appenzeller Sennenhund
Původem je Appenzellský salašnický pes honácký, pastevecký, strážný a farmářský pes ze švýcarského kantonu Appenzell, šlechtěný od roku 1906. Byl využíván jako tažný pes i jako honácký pes hlídající stáda. V dnešní době se toto plemeno využívá jako všestranné pracovní a rodinnéj zároveň je to doprovodný pes.
Charakter má Appenzellský salašnický pes živý, temperamentní, sebejistý a nebojácný. Je teritoriálně založený, mírně nedůvěřivý při styku s cizími lidmi, nepodplatitelný hlídač. S oblibou štěká a ve svém revíru nesnáší cizí psy. Má radost z práce a je učenlivý. Rád jedná samostatně a snaží se vždy prosadit.
Appenzellský salašnický pes je vhodný pro aktivní lidi, kteří mají zájem se svým psem stále něco podnikat. Je to statný pes s atletickou postavou a silnou osobností, sportovně založený. Nerad se podřizuje vedení. Při důsledné výchově a mnoha společných zaměstnáních s možností pohybu se dá dobře využít jako víceúčelový pes. Není to pohodlný pes a rozhodně není ani vhodný pro začátečníky. Vyžaduje kontakt s rodinou a pověřování úkoly. Jako robustní a odolný pes miluje pobyt ve volné přírodě a nehodí se do městského ani bytového prostředí. Péče o jeho krátkou srst je snadná.
Názvy ve světě
Appenzellský salašnický pes
Německy: Appenzeller Sennenhund
Mohlo by vás také zajímat
Rosela pestrá, Čínský chocholatý pes, Italský vodní pes, Portugalský vodní pes, Španělský vodní pes, Bloodhound – svatohubertský pes, Kanaáský pes, Faraónský pes, Islandský pes, Švédský laponský pes
Foto: http://www.hundeportal-xxl.de
Appenzellský salašnický pes Základní informace
- Oficiální zkratka v ČR: APZ
- Výška v kohoutku: 48-58 cm
- Hmotnost: 20-35 kg
- Délka života: 12 let
- FCI: II. - Pinčové, knírači, molossoidní
- Číslo standardu: 46
- Využití: společník, pastevecký
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Podkmen: Vertebrata - obratlovci
- Infrakmen: Gnathostomata - čelistnatí
- Nadtřída: Tetrapoda - čtyřnožci
- Třída: Mammalia - savci
- Podtřída: Theria - živorodí
- Infratřída: Eutheria - placentálové
- Řád: Carnivora - šelmy
- Podřád: Caniformia - psotvární
- Nadčeleď: Canoidea
- Čeleď: Canidae - psovití
- Podčeleď: Caninae
- Rod: Canis