Pražma obecná
Brama brama
Pražma obecná
Brama brama
Znaky: Vysoké, oválné, ze stran silně zploštělé tělo se zaoblenou hlavou. Široká ústa míří šikmo nahoru. Spodní čelist přečnívá horní a má velké zuby. Oči jsou umístěny po stranách v horní části hlavy. Velké šupiny s podélnou lištou na těle a základnách ploutví. Rypec není ošupený. V postranní čáře je 70-90 šupin. Hřbetní ploutev je dlouhá, s vysokým předním okrajem a má 3-5 tvrdých a 30-33 měkkých ploutevních paprsků. V ploutvi řitní jsou 2-3 tvrdé paprsky a 27-28 měkkých. Blízce příbuzný druh Pterycombus brama může složit hřbetní a řitní ploutve do podélných rýh, vytvořených vysokými šupinami. Velmi dlouhé prsní ploutve, ocasní ploutev je hluboce vykrojená.
Zbarvení: Hřbet šedý, šedohnědý nebo modravý, boky a břišní strana se stříbřitě lesknou. Prsní ploutve a oční kroužek zlatavé. Hřbetní a řitní ploutev s tmavým lemem. Po smrti ryby stříbrný lesk rychle mizí.
Délka: Nejvýše 70 cm (asi 6 kg).
Rozšíření: Celkové rozšíření (i v Tichém a Indickém oceánu) ještě zdaleka neznáme. V severovýchodním Atlantiku od Madeiry Španělska a Portugalska po Norsko. Kanál La Manche, Severní moře, Středozemní moře. Na sever od Biskajského zálivu je však vzácnější a setkáme se tu s jednotlivými exempláři jen během podzimních a zimních měsíců (v některých letech jsou ale i zde skutečně hojné). Jednotlivé ryby táhnou na podzim až po jižní Norsko a do Skagerraku. V hloubce 100-400 m.
Způsob života: Volně plovoucí hlubinné ryby, živící se hlavně drobnými rybami, žijícími v hejnech a určitými sépiemi. Tření probíhá v hlubinách při teplotě vody přes 20 stupňů Celsia. Mladé ryby byly nalezeny ve Středozemním moři i v Atlantiku v hloubce pod 2700 m.
Mohlo by vás také zajímat
Amejva obecná, Létavka obecná, Ještěrka obecná, Zmije obecná, Čírka obecná, Kopřivka obecná, Jiřička obecná, Vlaštovka obecná, Straka obecná, Sojka obecná
Pražma obecná Základní informace
- Výskyt: Severovýchodní Atlantik, Středozemní moře, Černé moře
- Délka těla: 70 cm
- Hmotnost: 6 kg
- Potrava: Drobné ryby plující v hejnech
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Podříše: Eumetazoa
- Oddělení: Bilateria - dvoustranně souměrní
- Pododdělení: Deuterostomia - druhoústí
- Kmen: Chordata - strunatci
- Podkmen: Vertebrata - obratlovci
- Infrakmen: Gnathostomata - čelistnatí
- Nadtřída: Osteichthyes - ryby kostnaté
- Třída: Actinopterygii - paprskoploutví
- Řád: Carangiformes
- Čeleď: Coryphaenidae - zlakovití
- Rod: Coryphaena - zlak
Evropa
- Nadmořská výška: 290 m
- Povrch: většinou nížiny (60%), jih hornatý
- Teplotní pásy a srážky:
- Studený: oblast polární a subpolární (200-600 mm/rok)
- Mírný: oblast západopřímořská (nad 600 mm/rok), přechodná (400-1500 mm/rok), vnitrozemská (do 400 mm/rok)
- Subtropický: oblast středomořská (400-1000 mm/rok)
- Roční období:
- Střídání 4 ročních období: jaro, léto, podzim, zima
- Průměrná teplota:
- Zima: -2- +2 °C
- Léto: 21-25 °C