Rejnok vlnitý
Raja undulata
Rejnok vlnitý
Raja undulata
Znaky: Široký, kosočtverečný tělní disk (přední okraj jen mírně vydutý, téměř rovný) se zaokrouhlenými křídly. Rypec je mírně protažený, zaoblený. Kůže na hřbetní straně je drsně trnitá vyjma na prsních ploutvích a na základně ocasu. Podél středu hřbetu a ocasu se táhne 1 nepravidelná řada trnů, po stranách ocasu samců je ještě 1 řada trnů, u samic řady 2. Pohlavně dospělí samci mají u očí malé pohyblivé trny.
Ozubení: 40-50 zubů v každé čelisti, samci mají zuby špičatější. Dvě malé, blízko sebe položené hřbetní ploutve, mezi nimiž bývají 2 trny (někdy chybí), jsou umístěny u konce dlouhého a plochého ocasu.
Zbarvení: Hřbetní strana je šedohnědá, hnědá až žlutohnědá s vlnitými tmavě hnědými pruhy, lemovanými bílými skvrnkami (typické zbarvení, podle nějž lze druh rozeznat od jiných rejnoků). Oblast okolo rypce je červenavě šedá. Dolní špička ocasu šedohnědá.
Délka: Nejvýše 1,20 m.
Rozšíření: Severovýchodní Atlantik od jižní Anglie a kanálu La Manche až po severozápadní pobřeží Afriky (Rio de Oro). Středozemní moře. Pobřežní vody, na písčitém či bahnitém dně až v hloubce nejméně 200 m. Velmi hojný druh, ve Středozemním moři je však řídký.
Způsob života: Je dosud málo známý. Vejcorodý (oviparní), červenohnědé vaječné schránky (8,2-9 x 4,5-5,2 cm) s výrůstky v každém rohu kladou samice ve Středozemním moři na jaře (u Neapole březen-květen), v severovýchodním Atlantiku koncem léta. Na každé straně schránky má malé rohovité lišty.
Potrava: Drobní živočichové dna.
Příbuzní, vyskytující se jen ve Středozemním moři: R. polystigma, až 60 cm dlouhý rejnok. Je šedý s černými tečkami a několika světlejšími skvrnami a 2 nápadnými kruhovými skvrnami. R. radula, až 72 cm dlouhý, žlutošedý až světle hnědý rejnok s vlnitými hnědočernými příčnými pruhy a mnoha světlými skvrnami a 2 kruhovými skvrnami, za nimiž jsou často ještě 2 skvrny menší.
Mohlo by vás také zajímat
Rejnok ostnatý, Possum vlnitý, Mrchožrout vlnitý, Polorejnok křídlatý, Parejnok elektrický, Parejnok okatý, Rejnok čtyřoký, Rejnok hvězdoskvrnný, Rejnok krátkoocasý, Rejnok světloskvrnný
Rejnok vlnitý Základní informace
- Výskyt: Severovýchodní Atlantik, Středozemní moře
- Délka těla: 1,2 m
- Potrava: Živočichové dna
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Podříše: Eumetazoa
- Oddělení: Bilateria - dvoustranně souměrní
- Pododdělení: Deuterostomia - druhoústí
- Kmen: Chordata - strunatci
- Podkmen: Vertebrata - obratlovci
- Infrakmen: Gnathostomata - čelistnatí
- Třída: Chondrichthyes - paryby
- Podtřída: Elasmobranchii - příčnoústí
- Řád: Batoidei - rejnoci
- Čeleď: Rajidae - rejnokovití
- Rod: Raja - rejnok
Evropa
- Nadmořská výška: 290 m
- Povrch: většinou nížiny (60%), jih hornatý
- Teplotní pásy a srážky:
- Studený: oblast polární a subpolární (200-600 mm/rok)
- Mírný: oblast západopřímořská (nad 600 mm/rok), přechodná (400-1500 mm/rok), vnitrozemská (do 400 mm/rok)
- Subtropický: oblast středomořská (400-1000 mm/rok)
- Roční období:
- Střídání 4 ročních období: jaro, léto, podzim, zima
- Průměrná teplota:
- Zima: -2- +2 °C
- Léto: 21-25 °C