Rejnok ostronosý
Raja oxyrinchus
Rejnok ostronosý
Raja oxyrinchus
Znaky: Široký, kosočtverečný tělní disk (přední okraj silě vydutý) se zahrocenými „křídly". Rypec (u dospělých) velmi dlouhý (5-6 x delší než je mezioční vzdálenost, více než 1/3 šířky disku), vybíhající v ostrém úhlu. Hřbetní strana pouze na rypci a předním okraji disku je ostnitá (u mladých rejnoků méně drsná). Břišní strana je ostnitá téměř všude. Samečkové mají na ocasním násadci 3, samičky 2 řady trnů.
Ozubení: 38-50 zubů v každé čelisti, u dospělých jsou střední zuby špičaté (u samic s kratšími a širšími špičkami), postranní zuby jsou zaoblené. Dvě malé hřbetní ploutve těsně za sebou na konci dlouhého štíhlého ocasu. Mezi nimi může být u mladých rejnoků 1 trn.
Zbarvení: Hřbetní strana břidlicově šedá, šedohnědá až černohnědá, u mladých rejnoků často s malými bílými a černými skvrnami. Břišní strana je bělavá, šedá nebo hnědavá s malými černými skvrnami a pruhy.
Délka: Nejvýše 1,60 m.
Rozšíření: Severovýchodní Atlantik od Norska po Maroko. Středozemní moře (zvláště na jaře u Sicílie, od dubna do října u Benátek. U Neapole jsou pozorováni jen zřídka). Na písčitém a bahnitém dně v hloubce 50 až 915 m, mladí rejnoci většinou nad hlubinou 100 m, dospělí pod 200 m. V hlubokých vodách fjordů jižního a středního Norska i jižního Islandu a jihozápadního Irska se vyskytuje v hloubce 200-923 m (většinou 400 až 500 m) blízce příbuzný druh R. nidarosiensis s kratším rypcem (jeho délka je menší než 1/3 šířky disku).
Způsob života: Je příbuzným rejnoka hladkého. Tento druh však dorůstá menších velikostí a žije v hlubších vodách. Dospívá poprvé při délce 1,20 m. Je vejcorodý (oviparní). Tmavohnědé, žlutými trnitými lištami pokryté vaječné schránky (velikost ve Středozemním moři 14 x 11,5 cm, v Atlantiku 12,8-13,3 x 7,4 až 10,1 cm) s velmi krátkými špičkami v každém rohu kladou na jaře (u Neapole od února do dubna) a v létě.
Potrava: Drobní živočichové mořského dna.
Mohlo by vás také zajímat
Rejnok ostnatý, Skokan ostronosý, Polorejnok křídlatý, Parejnok elektrický, Parejnok okatý, Rejnok čtyřoký, Rejnok hvězdoskvrnný, Rejnok krátkoocasý, Rejnok světloskvrnný, Rejnok skvrnitý
Rejnok ostronosý Základní informace
- Výskyt: Severovýchodní Atlantik, Středozemní moře
- Délka těla: Do 1,6 m
- Potrava: Živočichové dna
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Podříše: Eumetazoa
- Oddělení: Bilateria - dvoustranně souměrní
- Pododdělení: Deuterostomia - druhoústí
- Kmen: Chordata - strunatci
- Podkmen: Vertebrata - obratlovci
- Infrakmen: Gnathostomata - čelistnatí
- Třída: Chondrichthyes - paryby
- Podtřída: Elasmobranchii - příčnoústí
- Řád: Batoidei - rejnoci
- Čeleď: Rajidae - rejnokovití
- Rod: Dipturus - rejnok
Evropa
- Nadmořská výška: 290 m
- Povrch: většinou nížiny (60%), jih hornatý
- Teplotní pásy a srážky:
- Studený: oblast polární a subpolární (200-600 mm/rok)
- Mírný: oblast západopřímořská (nad 600 mm/rok), přechodná (400-1500 mm/rok), vnitrozemská (do 400 mm/rok)
- Subtropický: oblast středomořská (400-1000 mm/rok)
- Roční období:
- Střídání 4 ročních období: jaro, léto, podzim, zima
- Průměrná teplota:
- Zima: -2- +2 °C
- Léto: 21-25 °C