Rejnok hvězdnatý
Raja radiata
Rejnok hvězdnatý
Raja radiata
Znaky: Široký, kosočtverečný tělní disk (přední okraj je jen slabě vydutý) se zaokrouhlenými okraji prsních ploutví (,,křídly"). Rypec je mírně protažený, tupý. Na hřbetní straně dospělých rejnoků je 12-19 velkých trnů, jež jsou v kůži zakotveny širokými základními destičkami a tvoří 1 řadu na hřbetě a ocasní části. Další velké trny jsou často po obou stranách této střední řady. Břišní strana až po oblast rypce je hladká. Malé oči a spirákula. Téměř rovná ústa a 5 žaberních štěrbin jsou na spodní straně těla. Dvě malé těsně na sebe navazující hřbetní ploutve na konci dlouhého, plochého ocasního násadce. Ocasní ploutev je zakrnělá, řitní ploutev chybí.
Zbarvení: Hřbetní strana je světle hnědá, s mnoha drobnými tmavými skvrnami (které se mohou shlukovat do kruhovitých políček) a s několika nevýraznými bělavými skvrnami. Břišní strana je bílá.
Délka: Většinou okolo 60 cm, nejvýše 1 m.
Rozšíření: Severní Atlantik, na východě od Bílého moře a Špicberk po Irsko a kanál La Manche. Severní moře (na jihu se nevyskytuje), západní část Baltu. Na bahnitém a písčitém dnu i na skalním podkladu v hloubce 20-1000 m (většinou 50-100 m), v oblastech s teplotou 1-10 stupňů Celsia.
Způsob života: Vysloveně severoatlantický druh rejnoka, který je zde místy velmi početný a je častým úlovkem. Klade vejce (oviparní). Zelenočerná jemně po stranách ochlupená vaječná pouzdra (4,4-6,8 cm dlouhá, 3,5-5,1 cm široká) jsou menší než vaječná pouzdra rejnoka křídlatého. Jejich počet a délka vývoje embryí nejsou známé. Prázdná pouzdra je možno najít často na břehu. Mláďata, dlouhá při vylíhnutí 9 až 10 cm, jsou při délce 30 cm často už pohlavně dospělá. Dospělé samce poznáme podle jejich kopulačních orgánů a pohyblivých trnů na prsních ploutvích.
Potrava: Drobní živočichové dna, jako jsou červi, korýši (krabi, garnáti), ostnokožci a drobné ryby (např. píseční úhoři).
Mohlo by vás také zajímat
Rejnok ostnatý, Polorejnok křídlatý, Parejnok elektrický, Parejnok okatý, Rejnok čtyřoký, Rejnok hvězdoskvrnný, Rejnok krátkoocasý, Rejnok světloskvrnný, Rejnok skvrnitý, Rejnok hladký
Rejnok hvězdnatý Základní informace
- Výskyt: Severovýchodní Atlantik, Severní moře
- Délka těla: 1 m
- Potrava: Živočichové dna
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Podříše: Eumetazoa
- Oddělení: Bilateria - dvoustranně souměrní
- Pododdělení: Deuterostomia - druhoústí
- Kmen: Chordata - strunatci
- Podkmen: Vertebrata - obratlovci
- Infrakmen: Gnathostomata - čelistnatí
- Třída: Chondrichthyes - paryby
- Podtřída: Elasmobranchii - příčnoústí
- Řád: Batoidei - rejnoci
- Čeleď: Rajidae - rejnokovití
- Rod: Amblyraja - rejnok
Evropa
- Nadmořská výška: 290 m
- Povrch: většinou nížiny (60%), jih hornatý
- Teplotní pásy a srážky:
- Studený: oblast polární a subpolární (200-600 mm/rok)
- Mírný: oblast západopřímořská (nad 600 mm/rok), přechodná (400-1500 mm/rok), vnitrozemská (do 400 mm/rok)
- Subtropický: oblast středomořská (400-1000 mm/rok)
- Roční období:
- Střídání 4 ročních období: jaro, léto, podzim, zima
- Průměrná teplota:
- Zima: -2- +2 °C
- Léto: 21-25 °C