Rejnok skvrnitý
Raja montagui
Rejnok skvrnitý
Raja montagui
Znaky: Široký, kosočtverečný tělní disk (širší než delší, na předním okraji vydutý) s hranatým, mírně zašpičatělým okrajem prsních ploutví („křídel"). Rypec je mírně protažený, ale oblý. Kůže mladých rejnoků je ostnatá jen v oblasti rypce, u starých i za očima. Od očí až k 1. hřbetní ploutvi se po hřbetě a nahoře na ocase táhne 1 řada trnů (u mladých s asi 30, u starých se 40-50 trny). Samci mají mimoto pohyblivé trny na rypcí a na předním okraji prsních ploutví. Téměř rovný ústní otvor a 6 žaberních štěrbin jsou na spodní straně těla. Samci mají 50-60 špičatých zubů, samice mají zuby zaoblené. Dvě malé těsně za sebou umístěné ploutve hřbetní (mezi nimi 1-3 trny) na konci plochého, velmi dlouhého ocasního násadce. Ocasní ploutev je zakrnělá, řitní ploutev chybí.
Zbarvení: Hřbetní strana je v závislosti na prostředí šedá, světle hnědavá nebo žlutavá, s mnoha drobnými černými skvrnami, jež nedosahují až k okraji disku. Na každém „křídle" je často 1 světlá skvrna (s tmavým středem či bez něho), která je lemována přerušovaným prsténcem černých skvrn. Břišní strana je bělavá nebo růžová.
Délka: Nejvýše 1 m.
Rozšíření: Severovýchodní Atlantik od Shetland až k severoafrickému pobřeží (Maroko) a Kanárským ostrovům. Kanál La Manche, jižní část Severního moře, Středozemní moře. Příbřežní vody na písčitém nebo bahnitém dně i na skalnatých březích v hloubce 25-100 m.
Způsob života: O tomto skutečně hojném středomořském rejnokovi, blízce příbuzném Raja brachyura a R. polystigma, je jen málo údajů. V kanále La Manche klade vaječná pouzdra (6,4-7,7 x 3,7-4,6 cm) na jaře a začátkem léta. V každém rohu mají krátký výrůstek, jedna strana pouzdra je hladká, druhá je pokrytá síťovým malých rohovitých lišt. Březost trvá asi 5 měsíců.
Potrava: Živočichové dna.
Mohlo by vás také zajímat
Aratinga skvrnitý, Varan skvrnitý, Štítonoš skvrnitý, Zdobenec skvrnitý, Rejnok ostnatý, Ovíječ skvrnitý, Linsang skvrnitý, Skunk skvrnitý, Tchořík skvrnitý, Pancéřníček skvrnitý
Rejnok skvrnitý Základní informace
- Výskyt: Severovýchodní Atlantik, Severní a Středozemní moře
- Délka těla: 1 m
- Potrava: Živočichové dna
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Podříše: Eumetazoa
- Oddělení: Bilateria - dvoustranně souměrní
- Pododdělení: Deuterostomia - druhoústí
- Kmen: Chordata - strunatci
- Podkmen: Vertebrata - obratlovci
- Infrakmen: Gnathostomata - čelistnatí
- Třída: Chondrichthyes - paryby
- Podtřída: Elasmobranchii - příčnoústí
- Řád: Batoidei - rejnoci
- Čeleď: Rajidae - rejnokovití
- Rod: Bathyraja - rejnok
Evropa
- Nadmořská výška: 290 m
- Povrch: většinou nížiny (60%), jih hornatý
- Teplotní pásy a srážky:
- Studený: oblast polární a subpolární (200-600 mm/rok)
- Mírný: oblast západopřímořská (nad 600 mm/rok), přechodná (400-1500 mm/rok), vnitrozemská (do 400 mm/rok)
- Subtropický: oblast středomořská (400-1000 mm/rok)
- Roční období:
- Střídání 4 ročních období: jaro, léto, podzim, zima
- Průměrná teplota:
- Zima: -2- +2 °C
- Léto: 21-25 °C