Amazoňan kawalův
Amazona kawalli
Amazoňan kawalův
Amazona kawalli
Oblast holé bílé kůže ve tvaru srpku měsíce od ozobí po základnu zobáku. Jinak se podobá druhu A a. farinosa, (amazoňan pomoučený), amazoňan kawalův je ale zbarven tmavší zelenou a nemá tmavé okraje na perech šíje; na ohbí křídla není žádná červená a karpální okraj je světle zelený. Ocas je kratší (průměr 117 mm proti 136,5 mm (Pittman, 1997). Odstín zelené je tmavší. Vnější ocasní pera mají jasné červené a modré znaky a na špici je úzký rovný světle zelený pruh. Zobák je matně žlutý a kolem očí je úzká oblast šedé kůže. Uzdičky a nozdry jsou kryty načernalými štětinami.
Existence tohoto amazoňana byla oficiálně uznána až neuvěřitelně pozdě - v roce 1989. Do té doby byl považován za amazoňana pomoučeného. Objevil ho slavný pilot létající v buši, José Xavier da Silveira, který dostal živého ptáka od indiánů u řeky Jamanxim ve státě Pará. Ukázal tohoto ptáka brazilskému chovateli Nelsonu Kawallovi, který na něj upozornil vědu.
Výskyt
Brazílie. Je znám ze tří nebo čtyř lokalit v Amazonské pánvi, například na severním konci Mato Grosso, kolem dolního toku řeky Teles Puires a na horním toku řeky Tapajos a jeho přítocích a na severu až ve Feixo. Jižní hranice oblasti jeho rozšíření je Serra dos Apiacas. Rozpětí těchto oblastí je 1700 km. Nepochybné budou objeveny i další lokality.
Způsob života
Amazoňan kawalův je spojován s určitými rostlinnými komunitami, z nichž většina se podle známých brazilských ornitologů Paula Martuscelliho a Carlose Yamashity nachází v záplavových lesích. Během 32 dnů v terénu tyto ptáky zpozorovali 86krát. Sledovaní ptáci byli v párech nebo ve skupinkách do osmi jedinců. Výsledky jejich sčítání (z 395 km dlouhé cesty lodí z Itaituby do Feixo) po řece Tapajos naznačují, že A. kawalli nemůže existovat ani hnízdit v malých fragmentech lesa.
Bylo zaznamenáno, že se krmí semeny (60 % případů) a dužinou, plody, listy a květy. Jednou byli čtyři A. kawalli pozorováni při krmení na mladých listech gumovníku (Hevea brasiliensis) spolu s osmi pyrurami modročelými (Pyrrhura pieta). Jindy, rovněž s osmi P. pieta, se krmili na květech coral tree (Erythrina) s velkým množstvím nektaru. Amazoňan kawalův nikdy nebyl pozorován při krmení poblíž lidských obydlí, i když je tam k dispozici dostatek manga a tropických moruší.
Názvy ve světě
Amazoňan kawalův
Latinsky: Amazona kawalli, Anglicky: Kawall's Parrot, Dánsky: Kawallamazone, Finsky: brasilianamatsoni, Francouzsky: Amazone de Kawall, Holandsky: Kawalls Amazone, Italsky: Amazzone di Kawall, Japonsky 2: カワルボウシインコ, Norsky: Grimeamazon, Německy: Kawallamazone, Polsky: amazonka bialolica, Portugalsky: Papagaio-dos-garbes, Rusky: Амазон Кавалла, Slovensky: amazoňan bielolíci, portugalštině brazilské: Papagaio-dos-garbes, Čínsky: 白嘴基鹦哥, Španělsky: Amazona de Kawall, Švédsky: Kawalls amazon
Mohlo by vás také zajímat
Amazoňan běločelý, Amazoňan císařský, Amazoňan černouchý, Amazoňan červenokrký, Amazoňan fialovotemenný, Amazoňan haitský, Amazoňan jamajský, Amazoňan kubánský, Amazoňan mnohobarvý, Amazoňan modrobradý
Amazoňan kawalův Základní informace
- Výskyt: Brazílie
- Velikost: 36 cm
- Hmotnost: 560 g
- Potrava: Směs semen, ovoce a zelenina, zelené krmení
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Třída: Aves - ptáci
- Podtřída: Ornithurae - praví ptáci
- Infratřída: Neornithes - létaví prvoptáci
- Nadřád: Neognathae - letci
- Řád: Psittaciformes - papoušci
- Čeleď: Psittacidae - papouškovití
- Podčeleď: Psittacinae - papoušci
- Rod: Amazona - amazoňan
Jižní Amerika
- Nadmořská výška: 580 m
- Povrch: hornatý i rovinatý
- Teplotní pásy:
- Tropický: většina území
- Mírný: jižní cíp kontinentu
- Subtropický: severní část
- Teplota:
- Nejvyšší: 27,8 °C
- Nejnižší: -1,8 °C
- Roční úhrn srážek: 2000-9000 mm