Mločík italský
Hydromantes italicus
Mločík italský
Hydromantes italicus
Znaky: Od mločíka sardinského, je jen obtížně rozeznatelný. Je však zpravidla menší, má hranatější čenich a jeho prstíky nekončí rovně, ale zaobleně. Hřbet je často kontrastnější a barevnější. Celková délka je 110-120 mm.
Rozšíření: Severní a střední Itálie a velice malé území v jihovýchodní Francii.
Prostředí: Stejně jako mločík sardinský žije i mločík italský zcela nezávisle na vodě, je však stejně vázán na životní prostředí se stálou vzdušnou vlhkostí a stálou nízkou teplotou. I on se vyskytuje hlavně v jeskyních. Nezdržuje se však jen u vchodů, a to ve světlejších nebo temnějších úsecích, ale i hluboko v tmavém podzemí. Vniká pravidelně až 40 m daleko od ústí dovnitř jeskyní. Jak dokazuje nález živého mločíka z houbky 65 metrů, může se tento druh vyskytovat i na ještě extrémnějších, takřka neuvěřitelných místech.
Způsob života: Mločík italský má stejné nároky na biotop jako H. genei, jeho způsob života je podobný - je nezávislý na rozmnožování ve vodě.
Potrava: Členovci, červi, plži.
Všeobecně: Oba druhy se vyhýbají trvale mokrým stanovištím. Žijí převážně v jeskyních na rozeklaných, stále vlhkých stěnách s četnými výklenky, na mokrých místech však jen zřídka nebo po krátkou dobu. Oba druhy rodu Hydromantes, jež jsou si velmi blízké a výborně šplhají, zařazujeme mezi bezplícné mloky. V dospělosti mají zcela zakrnělé plíce a dýchají výhradně prostřednictvím kůže těla a ústní sliznice.
Mohlo by vás také zajímat
Italský chrtík, Italský spinone, Italský vodní pes, Italský corso pes, Mločík sibiřský, Holub Italský racek, Mločík brejlový, Čolek italský, Mločík sardinský, Sekavec italský
Taxonomie
- Třída: Amphibia - obojživelníci
- Podtřída: Lissamphibia - praví obojživelníci
- Infratřída: Urodela - ocasatí
- Řád: Salamandroidea - mloci
- Čeleď: Plethodontidae - mločíkovití
- Rod: Speleomantes - mločík
Evropa
- Nadmořská výška: 290 m
- Povrch: většinou nížiny (60%), jih hornatý
- Teplotní pásy a srážky:
- Studený: oblast polární a subpolární (200-600 mm/rok)
- Mírný: oblast západopřímořská (nad 600 mm/rok), přechodná (400-1500 mm/rok), vnitrozemská (do 400 mm/rok)
- Subtropický: oblast středomořská (400-1000 mm/rok)
- Roční období:
- Střídání 4 ročních období: jaro, léto, podzim, zima
- Průměrná teplota:
- Zima: -2- +2 °C
- Léto: 21-25 °C