Čolek hranatý
Triturus helveticus
Čolek hranatý
Triturus helveticus
Znaky: Drobný štíhlý čolek s podlouhou hlavou, zaobleným čenichem a ze stran zploštělým ocasem. Po stranách hlavy probíhají přes oči tmavé pruhy. Hřbetní strana těla je žlutá, olivová až světle hnědá, obvykle tmavě skvrnitá či mramorovaná. Slabě průsvitné hrdlo s příčným zářezem je růžové. Břišní strana je bělavá se slámovitě žlutým středem. Ve svatebním šatu mají samečkové tmavě hnědou kresbu na hlavě a od týlu probíhá na hřbetě i na ocase značně vysoký nepřerušovaný lem, stejně jako naspodu ocásku. Zdobí jej dvě řady tmavých skvrn a ve spodní části světle modrý pruh. Zaoblený konec ocasu vybíhá v 5-6 mm dlouhé vlákno. K dalším znakům samečků patří znatelné zduření boků, nápadné kožní lemy mezi prsty a polokulovitá kloaka. Celková délka je 80-90, zřídka 100 mm.
Rozšíření: Od severního okraje Pyrenejského poloostrova přes Francii, Švýcarsko, země Beneluxu až po západní Německo. Čolek hranatý žije i v Anglii.
Prostředí: V oblasti výskytu je velmi rozmanité. Žije jak v prostředí bohatém na vegetaci, tak i v místech na vegetaci chudých. Rozšířen je jak v nížinách, tak i v pahorkatinách a v horách. Vyskytuje se až do nadmořské výšky 1400 m, vystupuje však na některých místech, např. v severním Španělsku, do 2000 m. Vyhledává většinou okolí menších vod, kde se rozmnožuje.
Způsob života: Za dne se zdržuje většinou pod kameny nebo kmeny padlých stromů a projevuje se až za soumraku. Časně na jaře (březen/duben) vniká do různých nádrží, např. do klidných potoků, rybníků, zatopených pískoven a do vodní vegetací zarostlých jezírek. Vyskytuje se i v dočasných kalužích a ve slabě brakické vodě. V některých vodách žije hojně ve společnosti čolka horského a obecného. Při páření se sameček staví proti samičce a přihání k ní ocáskem vonné látky, které vyměšuje z kloaky. Takové vytrvalé dvoření trvá tak dlouho, dokud se mu samička nezačne věnovat. Pak vypustí sameček, který se poněkud vzdálil, spermatofor, který zůstává Ipět na kloace následující jej samičky. Několik dnů po oplození začíná samička klást 200 až 300 vajíček jednotlivě mezi listy vodních rostlin. Za příznivého počasí se z nich po 14 dnech líhnou larvy. Nepříznivé počasí může jejich líhnutí prodloužit na víc než dvojnásobnou dobu. Po skončení páření a kladení vajíček opouštějí čolci velmi brzo vodu. Za dne je pak možno objevit je jen stěží. Po proměně se mladí, asi 30 mm dlouzí čolci stěhují na souš, kde až do pohlavní dospělosti žijí nočním životem.
Potrava: Hmyz, červi, drobní korýši.
Všeobecně: Samičky čolka hranatého a obecného rozeznáme zvláště v období, kdy se zdržují ve vodě, jen stěží. Nejjistějším znakem samičky čolka hranatého jsou 2 malá vyvýšená místa na chodidlech zadních nožek. Přesto, že oba druhy čolků žijí mnohde pohromadě, nejsou jejich křížení v přírodě doložena. V umělém prostředí v akváriu byli naproti tomu kříženci zaznamenáni. Některé jižní poddruhy čolka obecného se vyznačují podobným svatebním šatem jako čolci hranatí. Samečkové mají nápadné zduřeniny po stranách těla, nepřerušovaný hřeben na hřbetě a na ocase často ocasní vlákno. Vyskytují-li se oba druhy pohromadě ve vodě, nelze jejich larvy s jistotou rozlišit. Čolek hranatý žije převážně na souši.
Mohlo by vás také zajímat
Pačolek čínský, Čolek mramorovaný, Čolek ohňobřichý, Čolek žlutobřichý, Čolek velký, Čolek obecný, Čolek sardinský, Čolek horský, Čolek karpatský, Čolek iberský