Klapavka obecná
Sternotherus odoratus
Klapavka obecná
Sternotherus odoratus
Rozšíření: ve volné přírodě obývá klapavka obecná jižní Kanadu (Ontario, jižní Quebec), východní a jihovýchodní oblast USA (od Minnesoty po New England, jihovýchodní Texas po Georgii a Floridu)
Karapax: 13 cm poměrně velká hlava a měkké části těla jsou skvrnitě černé. Na každé straně hlavy je úzký žlutý pásek začínající u nosní dírky a končící na krku. Rypáček je protáhlý. Na bradě jsou dva výrůstky. Karapax je hladký, klenutý, světle hnědý nebo tmavohnědý, skvrnitý nebo bez skvrn; často bývá porostlý řasami. Plastron je žlutohnědý. Samci mají užší plastron než samice, mají také delší ocas, zakončený trnem. Samci mají na vnitřních stranách ohybu stehen zadních nohou rohovinové štítky. Tyto želvy mají párovou žlázu, vylučující pižmo.
Karapax mláďat je poměrně vysoký s kýly, které se v dospělosti ztrácejí. Hřbetní část krunýře a měkké části jsou tmavěji zbarvené než u dospělých jedinců a jsou i intenzívněji pigmentované.
Klapavka obecná obývá rybníky a malé vodní toky s bahnitým dnem. Vzácně plave, častěji leze po dně a hledá potravu. Je velmi akvatilní, vodu opouští obvykle za deštivého počasí. Aktivní je ve dne.
Hlavní složkou potravy jsou živočichové - malé ryby, vodní hmyz, červi, rybí jikry apod. Občas žere i vodní rostliny. Rybáři ji nemají rádi, neboť jim často bere návnadu z udic.
Páření probíhá na jaře (duben, květen). Samice kladou 1 až 5 vajec do ztrouchnivělého dřeva na březích jezer, většinou večer. Mláďata se líhnou v září až říjnu a jsou velmi malá. Podle údajů literatury se spermie uchovávají ve vejcovodu samice po celou zimu.
S příchodem studeného počasí se klapavka obecná zahrabává na dně vod do bahna, kde přezimuje.
Chov v zajetí není obtížný. Je to velmi snášenlivý druh. Jedince ze severních lokalit můžeme chovat celoročně v jezírkách. Želvy z jižních lokalit chováme v akvateráriích (rozměry 90×40x40 cm) s malou souší. Teplota vody má být asi 25 °C.
Klapavka obecná je velmi žravý druh. Krmíme ji hovězím masem, srdcem, rybami, vodními plži, nitěnkami, perloočkami apod.
Názvy ve světě
Klapavka obecná
Slovensky: Klopavka pižmová, Německy: Gewöhnliche Moschusschildkröte
Mohlo by vás také zajímat
Amejva obecná, Létavka obecná, Ještěrka obecná, Zmije obecná, Čírka obecná, Kopřivka obecná, Jiřička obecná, Vlaštovka obecná, Straka obecná, Sojka obecná
Klapavka obecná Základní informace
- Výskyt: východní a jihovýchodní oblast USA
- Délka: 13 cm
- Vajec: 1-5 ks
- Potrava: hovězí maso, srdce, plži, ryby
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Třída: Reptilia - plazi
- Podtřída: Amniota - blanatí
- Infratřída: Testudinata - želvy
- Řád: Chelonia - želvy
- Podřád: Cryptodira - skrytohrdlí
- Nadčeleď: Testudinoidea
- Čeleď: Kinosternidae - klapavkovití
- Rod: Claudius - klapavec
Severní Amerika
- Nadmořská výška: 730 m
- Povrch: hornatý, vysočiny i roviny
- Teplotní pásy:
- Arktický: srážky 300 mm, teploty pod nulou
- Subarktický: srážky 300 mm, teploty kolem nuly
- Humidní, mírně studený pás: 10 °C
- Humidní, středně teplý pás: 20 °C
- Tropický: nad 20 °C
- Roční období:
- Střídání 4 ročních období: jaro, léto, podzim, zima
- Teplota:
- Nejvyšší: 27,6 °C
- Nejnižší: -19,1 °C