Krůta bronzová
Meleagris
Krůta bronzová
Meleagris
Krůta bronzová pochází z Ameriky a bývala tam velmi populární. Dnes už se bohužel v Severní Americe řadí mezi vzácná plemena. Přednost se zde dává jiným krůtám. Toto plemeno bývá často zaměňováno s divokou krůtou, žijící stále na území Severní Ameriky.
Krůta bronzová vznikla křížením divoké krůty a již domestikovanou formou krůt dovezených do Ameriky z Anglie.
Tato krůta se hodí spíše pro malochovy. Krocan dosahuje hmotnosti kolem 15 kg, zatímco krůty poloviční, zhruba 7,5 kg. Krůta bronzová nanese ročně kolem 80 kusů vajec o hmotnosti 80 g. Zbarvení vaječné skořápky je krémové s mírným kropením.
Jestli toužíte po vlastním líhnutí krůťat, neváhejte. Krůta bronzová je totiž vynikající matkou a dobře sedí na vejcích.
Domácí chov krůt vyžaduje hlavně dobré zázemí, a tím je velký travnatý výběh. Jelikož je krůta pastevní zvíře, v travnatém výběhu se napase, nasbírá brouky a vy tak můžete alespoň částečně přes léto ušetřit na krmení. Krůty se chovají v hejnu, měli byste si proto do začátku koupit jednoho krocana a 5 až 10 krůt. To je totiž ideální poměr pohlaví v hejnu.
Krůty by měly mít ve výběhu místo, kde se mohou schovat před sluncem. Potřebují mít k dispozici neustále čerstvou vodu a přiměřené množství krmení.
Černohlavost krůt - onemocnění je způsobeno hlavně společným chovem slepic a krůt. Pravidelně odčervujte krůty a oddělte je od slepic. V pozdějším stádiu je tato nemoc téměř neléčitelná, proto svůj chov kontrolujte. Černohlavost poznáte tak, že krůta změní chování, ospale postává, drží se stranou od ostatních, má zježené peří a řídký trus. V posledním stádiu před úhynem má krůta modročerně zbarvenou hlavu.