Holandská zakrslá koza
Capra aegagrus hircus
Holandská zakrslá koza
Capra aegagrus hircus
Původ
Plemeno původem pochází z Afriky, jehož původní název byl západoafrická zakrslá koza. Po dovozu do Holandska se později přejmenovala na kozu holandskou zakrslou. Lidé ji však stále mylně zaměňují s kozou kamerunskou. Ta však oproti holandské zakrslé má zmenšené pouze končetiny, kdežto holandská zakrslá má zmenšený celý rámec těla a je jemnějších rysů. Často však dochází k jejich vzájemnému křížení, avšak kamerunská koza má horší povahové vlastnosti než její holandská kolegyně, a tak kříženci často mohou být problémem v hobby chovech (povaha kříženců se více podobá kamerunské koze). Kohoutková výška zakrslé kozy holandské je mezi 40-45 cm. Váha se pohybuje do 25 kg. Čím menší koza, tím obecně vyšší má cenu. Standard udává kohoutkovou výšku kozy do 55 cm, kozla do 60 cm. Plemeno je rohaté, přičemž rohy jsou výraznější a mohutnější u kozla. Srst je krátká a různorodě zbarvená. Obecně jsou strakatí jedinci oblíbenější než jednobarevní.
Užitkovost
Od tohoto plemene nemůžeme očekávat nějakou výraznou užitkovost. Malé množství mléka, které produkují, pokryje tak akorát potřeby mláděte. Jediné co, bychom mohli z kozy využít je kůže nebo maso, ale většina chovatelů kozy využívá pro spásání zaplevelených luk nebo velkých zahrad. Malé děti by jistě zajímalo to, že kozy jsou velmi inteligentní a je možné je naučit různým kouskům, například se naučí přivolat na zavolání, chodit na procházky jako pes nebo skákat přes nízké překážky. Jsou i vhodnými společníky jiných hospodářských zvířat, především koní, poníků nebo hříbat. Můžeme se s nimi setkat i při zooterapiích, kde jsou ceněny pro svou mírumilovnou povahu.
Ustájení
Kozy je tedy nejlepší chovat celoročně na pastvě, kde bychom jim měli postavit nějaký přístřešek. Na noc je dobré kozy ustájit ve stáji, kterou se může stát i onen přístřešek. Kotec, kde budou kozy zavřeny, by měl mít rozměry okolo 1 x 2 m pro 1 zvíře. Podestýláme ideálně slámou. Dle mého názoru lze použít i hobliny, i když sláma je jistě lepší. Zvířata by vždy měla mít přístup k pitné vodě a krmivu. Kozy jsou odolné vůči chladu a není třeba jim nějak výrazně přitápět. Postačí jim teplota pohybující se o 2-3 °C výš, než je teplota venkovní. Pokud má koza kůzlata, měla by teplota být mírně vyšší. Kozy hůře snášení vysoké teploty. Oplocení výběhu musí být bezpečné a minimálně 1,20 m vysoké (kozy již nepřekonají), ale kříženci kozy kamerunské jsou lepší šplhouni a skokani.
Krmení
Základem je objemné krmivo – seno, popřípadě tráva. Pokud kozy chováme pastevně, máme krmení z velké části vyřešené a od jara do podzimu je nemusíme přikrmovat. Stačí jim poskytnout nějaký minerální liz nebo krmné směsi. Kozy dále dokrmujeme ovsem nebo speciálními granulemi pro zakrslé kozy, kterými získají všechny potřebné vitamíny a minerály. Můžeme též zkrmit tvrdé pečivo, mrkve, jablka, a jiné ovoce nebo zeleninu. Měli bychom ale krmit s rozvahou a ohledem na možné zažívací potíže koz. Krmivo by mělo být kvalitní bez známek plísně a hniloby. U koz se může vyskytnout nedostatek jódu. Ten by se měl eliminovat používáním právě oněch speciálních granulí, přesto se přesvědčte, zda tento stopový prvek granule obsahují a pokud ne, požádejte o radu veterináře.
Odchov
Holandská zakrslá koza je březí asi 155 dní a obyčejně má 1 kůzle, výjimečně 2 nebo 3, která se rodí 2x do roka. Dospělými se stávají v 6 měsících. Časté jsou problémy prvniček s nedostatečnou laktací a péčí o kůzlata. Pokud k tomu dojde, je nutné kůzlata dokrmovat uměle. To samé platí i o větším počtu potomků, kdy bychom měli hlídat hmotnostní přírůstky mláďat. Mláďata sají po dobu 3 měsíců. Při poskytnutí prostorné pastvy mají kozy dostatek pohybu a tím se snižuje riziko komplikací při porodu.
Pořizovací cena
Cena koziček se pohybuje mezi 4000 a 10 000 za čistokrevného jedince. Stává se, že cena je stupňována podle zajímavosti zbarvení. Pohlaví nemá na cenu výrazný vliv, už pro to, že nepříjemný typický kozlí zápach lze odstranit kastrací již v období pohlavního dospívání.
Mohlo by vás také zajímat
Eikenburgská zakrslá slepice, Kachna holandská křivozobá, Koza kašmírová, Koza mohérová - angorská, Koza burská, Koza bílá krátkosrstá, Koza hnědá krátkosrstá, Koza šrouborohá, Koza bezoárová, Anglonubijská koza
Foto: www.farma-aves.cz
Holandská zakrslá koza Základní informace
- Původ: Afrika
- Kohoutková výška: 40-45 cm
- Hmotnost: Do 25 kg
- Březost: 155 dnů
- Počet mláďat: 1-3 ks
- Potrava: Ovoce, zelenina, oves, seno, tráva
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Podkmen: Vertebrata - obratlovci
- Infrakmen: Gnathostomata - čelistnatí
- Nadtřída: Tetrapoda - čtyřnožci
- Třída: Mammalia - savci
- Podtřída: Theria - živorodí
- Infratřída: Eutheria - placentálové
- Řád: Artiodactyla - sudokopytníci
- Podřád: Ruminantia - přežvýkavci
- Infrařád: Pecora
- Čeleď: Bovidae - turovití
- Podčeleď: Antilopinae - pravé antilopy
- Tribus: Caprini - kozy a ovce
- Rod: Capra - koza, kozorožec
Evropa
- Nadmořská výška: 290 m
- Povrch: většinou nížiny (60%), jih hornatý
- Teplotní pásy a srážky:
- Studený: oblast polární a subpolární (200-600 mm/rok)
- Mírný: oblast západopřímořská (nad 600 mm/rok), přechodná (400-1500 mm/rok), vnitrozemská (do 400 mm/rok)
- Subtropický: oblast středomořská (400-1000 mm/rok)
- Roční období:
- Střídání 4 ročních období: jaro, léto, podzim, zima
- Průměrná teplota:
- Zima: -2- +2 °C
- Léto: 21-25 °C