Veš prasečí
Haematopinus suis
Veš prasečí
Haematopinus suis
Veš prasečí je největší vší, jaká se u nás vyskytuje, samec měří 4 a samice až 5 mm. Poznáme ji také podle toho, že má všechny páry noh stejně silné (na rozdíl od vší lidských, které mají přední pár noh slabší a kratší), po stranách hlavy za tykadly hluboký zářez, nápadně širokou hruď a ještě daleko širší zadeček.
Veš prasečí žije na domácích prasatech a zdržuje se nejčastěji na vnitřní straně uší a kolem nich, na lících a v zátylí a také na vnitřní straně noh. Je to druh velmi hojný, zejména v zanedbaných chovech. Vydatně saje prasatům krev, na postižených místech jsou nápadné červené skvrny. Zvířata jsou samozřejmě neklidná a následkem toho hůře přibývají na váze.
Vajíčka vši prasečí odpovídají velikostí svým rodičům, jsou 1,3 mm dlouhá a 0,6 mm široká, přilepená na štětinách. Jejich povrch je dělený na velmi drobná polička. Mladé vši zcela podobné dospělým se líhnou asi po 10 až 14 dnech.
Veš prasečí, pohybující se po téměř holé kůži domácích prasat, má neobyčejně dokonalé přichycovací zařízení na nohách, drápky jsou velmi silné, značně zahnuté a prstovitým výběžkem (onychium) chodidla pevně objímají chlup, po němž se veš pohybuje. Oči této vši jsou zakrnělé.
Podobný druh, lišící se jen utvářením hrudi, žije i na praseti divokém (Haematopinus apri). Další druhy tohoto rodu žijí na kravách a koních, jsou však podstatné menší. Ochranou proti těmto vším je čistota chovů, dezinfekční koupele nebo potíráni insekticidy.
Mohlo by vás také zajímat
Vestfálský jezevčíkovitý honič, Vestfálský teriér, Stužkonoska švestková, Puklice švestková, Sojka zlověstná, Veš muňka, Veš dětská
Foto: www.latvijasdaba.lv
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Podříše: Eumetazoa
- Oddělení: Bilateria - dvoustranně souměrní
- Pododělení: Protostomia - prvoústí
- Kmen: Arthropoda - členovci
- Podkmen: Hexapoda - šestinozí
- Třída: Insecta - hmyz
- Podtřída: Pterygota - křídlatí
- Infratřída: Neoptera - novokřídlí
- Kohorta: Paraneoptera
- Řád: Phthiraptera
- Podřád: Anoplura - vši
- Infrařád: Atentoria
- Nadčeleď: Pediculoidea
- Čeleď: Haematopinidae
- Rod: Haematopinus - veš
Evropa
- Nadmořská výška: 290 m
- Povrch: většinou nížiny (60%), jih hornatý
- Teplotní pásy a srážky:
- Studený: oblast polární a subpolární (200-600 mm/rok)
- Mírný: oblast západopřímořská (nad 600 mm/rok), přechodná (400-1500 mm/rok), vnitrozemská (do 400 mm/rok)
- Subtropický: oblast středomořská (400-1000 mm/rok)
- Roční období:
- Střídání 4 ročních období: jaro, léto, podzim, zima
- Průměrná teplota:
- Zima: -2- +2 °C
- Léto: 21-25 °C