Žralok dlouhoploutvý
Carcharhinus longimanus
Žralok dlouhoploutvý
Carcharhinus longimanus
Žralok dlouhoploutvý patří do řádu žralounů (Carchartiiniformes), ale od ostatních členů rodu se podstatně liší nápadně velkými a širokými prsními ploutvemi a vysokou, zakulacenou hřbetní ploutví s bílou špičkou. Žralok dlouhoploutvý má bílé břicho a značně proměnlivé zbarvení hřbetu i ploutví. Jeho zuby jsou hrubě pilovité. Je to vysloveně pelagický, na volném moři žijící druh, živící se převážně rybami, vzácně i mořskými plazy a vyhledává i zdechliny velryb.
Protože žije samotářsky a k pobřeží se dostává výjimečně, nemá na kontě tolik lidských obětí jako jeho stejně velcí příbuzní - dorůstá totiž délky 4 m. Podle pozorování potápěčů z výzkumné lodě Calypso i trosečníků však na lidi útočí bez váhání a je vůbec velmi agresivní. Připravuje o úlovek rybáře i velrybáře, trhá sítě a sleduje plavidla a sbírá odpadky. I tento žralok je živorodý, samice však rodí jen malý počet asi 40 cm dlouhých mláďat, údajné jen pět až sedm. Je možné, že ostatní embrya ještě v matčině těle padla za oběť šťastnějším sourozencům, což u živorodých žraloků není žádná výjimka.
Žralok dlouhoploutvý je rozšířen v souvislém pásmu tropických vod zhruba mezi 30° severní šířky a 20° jižní šířky. Přesto, že netvoří hejna, je to druh poměrně hojný. Považuje se za nejhojnější druh velkého žraloka ve volných tropických mořích. Snadno se loví na hák s návnadou, ale užitek z úlovků nevyváží velké škody, které žralok dlouhoploutvý působí například na tuňácích.
Názvy ve světě
Žralok dlouhoploutvý
Anglicky: Brown Milbert's Sand Bar Shark, Chorvatsky: Trupan oblokrilac, Polsky: żarłacz białopłetwy
Mohlo by vás také zajímat
Žralok měděný, Žralok bělavý, Žralok tygří, Žralok lidožravý, Žralok modrý, Žralok písečný, Žralok šedý, Žralok sedmižábrý, Žralok mako, Žralok sleďový
Foto: www.flmnh.ufl.edu