Skokan skřehotavý
Rana ridibunda
Skokan skřehotavý
Rana ridibunda
Skokan skřehotavý je největší a nejdrsnější z našich skokanů. Samice dorůstají u nás délky asi 12 cm, na jihu až 17 cm, samci měří asi 9 cm. Od skokana zeleného se liší zbarvením více do olivova až hněda, poměrně kratším chodidlem a ještě nižším a kratším patním hrbolem. Břicho bývá nejčastěji tmavě skvrnité, ozvučné měchýřky samců šedé. Kůže není tak hladká jako u skokana zeleného.
Hlas je silnější a nepříjemně skřehotavý. Je to druh rozšířený v jižní Evropě, severní Africe, Přední a Střední Asii, pronikl do střední Evropy až po Balt a byl zavlečen i do Anglie, na Azory a Kanárské ostrovy. Skokan skřehotavý je vysloveně vodní druh, který se od vody nevzdaluje a tráví v ní celý rok. Podobně jako jiní skokani se živí hlavně červy, měkkýši a členovci, ale dokáže pohltit i krtonožku, hraboše a ještěrku. Zvlášť rád loví skokan skřehotavý pulce (i vlastního druhu, malé žabky a rybky). Jeho domovem jsou u nás nížiny do 300 m n. m., stojaté vody nebo mírně tekoucí potoky a řeky. Na jihu vystupuje vysoko do hor (na Kavkaze až do výšky 500 m).
Aktivní je skokan skřehotavý od března až do listopadu, páří se nejčastěji v dubnu. Samice klade velké shluky rosolovitých vajíček mezi vodní rostliny nebo na dno - bývá jich až 11 000. Mládí pulci jsou dlouzí asi 8 mm a po třech až čtyřech měsících se mění v malé žabky. Pokusně bylo prokázáno, že se může křížit s jinými druhy zelených skokanů.
Názvy ve světě
Skokan skřehotavý
Anglicky: Lake Frog, Maďarsky: Tavi béka, Německy: Seefrosch, Polsky: żaba śmieszka, Rumunsky: Broasca mare de lac, Slovensky: Skokan rapotavý
Mohlo by vás také zajímat
Skokan zelený, Skokan štíhlý, Skokan hnědý, Skokan ostronosý, Skokan Latasteův, Skokan řecký, Skokan iberský, Skokan krátkonohý (Lessonův), Skokan volský
Foto: www.panoramio.com