Aljašský malamut
Alaskan Malamute
Aljašský malamut
Alaskan Malamute
Původem je Aljašský malamut saňový pes kočovného eskymáckého kmene Mahlemutů v západní části Aljašky. Proslavil se účastí na polárních výpravách. Je to vytrvalý, energický a silný tažný pes, nebyl ovšem šlechtěn pro saňové závody. Dnes je Aljašský malamut využíván jako saňový pes.
Co se týče jeho charakteru, k lidem se chová Aljašský malamut přátelsky, i když není vázán na určitou osobu. Je to trpělivý a klidný pes. Je nezávislý, často silně dominantní, málo ochotný se podřizovat. Ví, jak se prosadit, a to nejen u lidí, ale i mezi ostatními psy. Je jiný než ostatní plemena saňových psů. Je ostražitý a vždy připravený k obraně. Má silně vyvinutý lovecký pud.
Je to největší a nejmohutnější saňový pes, který se v rozporu se svou robustní tělesnou konstrukcí pohybuje velmi svižně. Je vhodný pouze do rukou kynologických znalců, kteří mají zkušenosti a vůli se tomuto psovi soustavně věnovat. Cvičit se musí začít již od útlého věku. Aljašský malamut vyžaduje bezpodmínečně práci saňového nebo vozového psa. Není to mazlíček pro dům ani do bytového prostředí. Toto plemeno má rádo přiměřený životní prostor a těsný kontakt s člověkem, jeho hustá srst nevyžaduje velkou péči. Silně však jeho srst líná.
Názvy ve světě
Aljašský malamut
Anglicky: Alaskan Malamute
Foto: http://animalcentral.net
Aljašský malamut Základní informace
- Oficiální zkratka v ČR: AM
- Výška v kohoutku: 58-63 cm
- Hmotnost: 30-40 kg
- Délka života: 13 let
- FCI: V. - Špicové a primitivní typy
- Číslo standardu: 243
- Využití: společník
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Podkmen: Vertebrata - obratlovci
- Infrakmen: Gnathostomata - čelistnatí
- Nadtřída: Tetrapoda - čtyřnožci
- Třída: Mammalia - savci
- Podtřída: Theria - živorodí
- Infratřída: Eutheria - placentálové
- Řád: Carnivora - šelmy
- Podřád: Caniformia - psotvární
- Nadčeleď: Canoidea
- Čeleď: Canidae - psovití
- Podčeleď: Caninae
- Rod: Canis