Kathiavarský pony
Kathiawari
Kathiavarský pony
Kathiawari
Historie
Plemeno pochází z indického poloostrova kathiawari, podle kterého dostalo svůj název. Jeho předci jsou arabští plnokrevníci a další orientální koně. V Indii jsou tito koně velmi ceněni a mohou je chovat jen nejbohatší rodiny. Dnes se toto plemeno tradičně chová v hřebčíně Junagadh.
Povaha
Kathiavarský pony je odolný a vytrvalý kůň s živým temperamentem. Jsou energičtí, ale přátelští, klidní a nezákeřní.
Stavba těla
Hlava je jemná s typickými ušními boltci, které se na koncích navzájem dotýkají. Krk je arabského typu, hřbet rovný a záď mírně skloněná s poměrně vysoko nasazeným ocasem. Končetiny jsou štíhlé a pevné s malými, tvrdými kopyty.
Srst může mít kteroukoli barvu, vyskytují se i strakáči, ale nesmí být vraníci. V kohoutku mají průměrně 147 cm.
Využití
Kathiavarský pony je silný a vytrvalý jezdecký kůň. I přes své přednosti není ve světě znám a je využívám především ve své domovině. Koně mají přirozený chod podobný töltu u islandským poníků a je proto velmi pohodlný při jízdě na velké vzdálenosti.
Zdraví a nemoci koní
Zdravý kůň má v klidu tělesnou teplotu 37,5–38,5 °C (hříbata asi mívají teplotu o 1 °C vyšší), klidová frekvence dýchání je asi 8–16 dechů za minutu (hříbata 10–20), tepová klidová frekvence je 35–45 tepů za minutu (hříbata 100–120).
Nemoci a úrazy koní se dají rozdělit na onemocnění kopyt (například otlaky, schvácení kopyt, podotrochlóza, abscesy, hniloba rohového střelu, rozštěp kopyta, rakovina kopyt, atd.), nemoci kloubů a končetin (nálevky, špánek, kostnatění kopytních chrupavek, natažení šlachy, zášlapy a odřeniny, návní kost, zlomeniny, šinbajny, atd.), nemoci očí (zákal, zánět spojivek, atd.), nemoci dutiny ústní (řádky (otok horního patra), nemoci zubů, atd.), onemocnění kůže (podlom, dermatofilóza, otlaky, letní vyrážka, plísňová onemocnění, svrab, vši, střečkovitost, atd.), poruchy trávicí soustavy (kolika, průjem, otrava, atd.), poruchy oběhového systému (anémie, lymfangitida, africký mor koní, dehydratace, atd.), nemoci dýchací soustavy (chřipka koní, hříběcí, obrna hrtanu, COPD, kašel, vozhřivka, atd.), pohlavní onemocnění (metritida, infekční zmetání klisen, atd.); závažným onemocněním je tetanus a vzteklina, koně můžou trpět i alergiemi.
Koně často napadají vnitřní i vnější paraziti – vši, svrab, klíšťata, škrkavky, tasemnice, roupi, velcí a malí strongylidi, střečci.
Mohlo by vás také zajímat
Shetlandský pony, Australský pony, Americký jezdecký pony, Bardigianský pony, Barmský pony, Basutský pony, Exmoorský pony, Daleský pony, Dartmoorský pony, Camargský pony
Text poskytl: http://www.cyberserver.cz/
Kathiavarský pony Základní informace
- Původ: Indie
- Výška v kohoutku: 147 cm
- Barva: Bělouš, hnědák, ryzák
- Využití: Jezdectví
Taxonomie
- Třída: Mammalia - savci
- Podtřída: Theria - živorodí
- Infratřída: Eutheria - placentálové
- Řád: Perissodactyla - lichokopytníci
- Podřád: Hippomorpha
- Čeleď: Equidae - koňovití
- Rod: Equus - kůň
- Podrod: Equus - kůň
- Druh: Equus ferus - tarpan stepní
- Poddruh: Equus ferus caballus - kůň domácí