Hannoverský teplokrevník
Hannoverský teplokrevník
Historie
Počátky plemene sahají do 18. století, kdy byl založen hřebčín v Celle. Probíhala zde selektivní plemenitba mezi plnokrevníky a teplokrevníky s cílem vyšlechtit univerzálního koně pod sedlo i do zemědělství. Poté se křížili s anglickými plnokrevníky a hannoverský kůň získal lehčí rámec vhodný pro armádní jezdectvo. Během napoleonských válek se počty koní snížili a zbylo jen 30 plemenných hřebců. Později díky anglickým plnokrevníkům a trakénům vzniklo výborné sportovní plemeno.
Povaha
Hannoverští koně jsou přátelské povahy, ochotní, učenliví a snaživí. Mají živí temperament, jsou bystří a obratní.
Stavba těla
Hlava je líbivá, krk delší. Hřbet je rovný a dlouhý, záď svalnatá. Končetiny jsou pevné s dobře pohyblivými klouby. Spěnky jsou silné, kopyta dobře utvářená.
Srst může být bílá, hnědá, ryzá nebo černá, v kohoutku dorůstají v průměru 165 cm.
Využití
Dříve se hannoverští koně používali jako jezdečtí koně i jako tažná zvířata pro lehčí práci v zemědělství. Dnes jsou to výhradně sportovní koně s předpoklady pro drezúru a parkúr, kde dosahují vynikajících výsledků.
Zdraví a nemoci koně
Zdravý kůň má v klidu tělesnou teplotu 37,5–38,5 °C (hříbata asi mívají teplotu o 1 °C vyšší), klidová frekvence dýchání je asi 8–16 dechů za minutu (hříbata 10–20), tepová klidová frekvence je 35–45 tepů za minutu (hříbata 100–120).
Nemoci a úrazy koní se dají rozdělit na onemocnění kopyt (například otlaky, schvácení kopyt, podotrochlóza, abscesy, hniloba rohového střelu, rozštěp kopyta, rakovina kopyt, atd.), nemoci kloubů a končetin (nálevky, špánek, kostnatění kopytních chrupavek, natažení šlachy, zášlapy a odřeniny, návní kost, zlomeniny, šinbajny, atd.), nemoci očí (zákal, zánět spojivek, atd.), nemoci dutiny ústní (řádky (otok horního patra), nemoci zubů, atd.), onemocnění kůže (podlom, dermatofilóza, otlaky, letní vyrážka, plísňová onemocnění, svrab, vši, střečkovitost, atd.), poruchy trávicí soustavy (kolika, průjem, otrava, atd.), poruchy oběhového systému (anémie, lymfangitida, africký mor koní, dehydratace, atd.), nemoci dýchací soustavy (chřipka koní, hříběcí, obrna hrtanu, COPD, kašel, vozhřivka, atd.), pohlavní onemocnění (metritida, infekční zmetání klisen, atd.); závažným onemocněním je tetanus a vzteklina, koně můžou trpět i alergiemi.
Koně často napadají vnitřní i vnější paraziti – vši, svrab, klíšťata, škrkavky, tasemnice, roupi, velcí a malí strongylidi, střečci.
Mohlo by vás také zajímat
Hannoverský barvář, Holandský teplokrevník, Lotyšský teplokrevník, Bavorský teplokrevník, Belgický teplokrevník, Dánský teplokrevník, Holštýnský teplokrevník, Oldenburský teplokrevník, Švédský teplokrevník, Švýcarský teplokrevník
Text poskytl: http://www.cyberserver.cz/
Foto: http://virtualkabak.blog.cz
Hannoverský teplokrevník Základní informace
- Původ: Německo
- Výška v kohoutku: 165 cm
- Barva: Bělouš, hnědák, ryzák, vraník
- Využití: Jezdectví, práce
Taxonomie
- Třída: Mammalia - savci
- Podtřída: Theria - živorodí
- Infratřída: Eutheria - placentálové
- Řád: Perissodactyla - lichokopytníci
- Podřád: Hippomorpha
- Čeleď: Equidae - koňovití
- Rod: Equus - kůň
- Podrod: Equus - kůň
- Druh: Equus ferus - tarpan stepní
- Poddruh: Equus ferus caballus - kůň domácí