Dartmoorský pony
Dartmoor pony
Dartmoorský pony
Dartmoor pony
Historie
Velmi staré plemeno se strastiplnou minulostí. Dartmoor je jedním z původních anglických plemen, které dodnes žije polodivokým způsobem života v oblasti Dartmoore, i když většina těchto poníků se již chová v zajetí. V 19. století byli poníci kříženi s Shetlandskými pony a téměř díky tomu zanikli. Poté byli obnoveni pomocí plemen Welsh Mountain Pony a fellský pony. Další krizi zažili během první a druhé světové války, kdy se jejich počty rapidně snížily. Naštěstí se plemeno podařilo zachránit.
Povaha
Dartmoorský pony má výbornou povahu pro děti, je mírný, laskavý a dobře ovladatelný. Díky své domovině je odolný, vytrvalý a skromný. Jsou nebojácní a snaživí.
Stavba těla
Hlava je líbivá, krk svalnatý. Hřbet je rovný, záď skloněná. Končetiny jsou pevné s kratšími holeněmi. Žíně jsou husté a dlouhé.
Srst bývá tmavá, většinou černá nebo hnědá. V kohoutku dorůstají průměrné výšky 125 cm.
Využití
Daleský pony je vyhledávaným sportovním poníkem pro děti. Zvládá parkúr a mají i dobré chody pro drezúru. Jsou však i dobří turističtí a rekreační poníci a využívají se v tahu.
Zdraví a nemoci koní
Zdravý kůň má v klidu tělesnou teplotu 37,5–38,5 °C (hříbata asi mívají teplotu o 1 °C vyšší), klidová frekvence dýchání je asi 8–16 dechů za minutu (hříbata 10–20), tepová klidová frekvence je 35–45 tepů za minutu (hříbata 100–120).
Nemoci a úrazy koní se dají rozdělit na onemocnění kopyt (například otlaky, schvácení kopyt, podotrochlóza, abscesy, hniloba rohového střelu, rozštěp kopyta, rakovina kopyt, atd.), nemoci kloubů a končetin (nálevky, špánek, kostnatění kopytních chrupavek, natažení šlachy, zášlapy a odřeniny, návní kost, zlomeniny, šinbajny, atd.), nemoci očí (zákal, zánět spojivek, atd.), nemoci dutiny ústní (řádky (otok horního patra), nemoci zubů, atd.), onemocnění kůže (podlom, dermatofilóza, otlaky, letní vyrážka, plísňová onemocnění, svrab, vši, střečkovitost, atd.), poruchy trávicí soustavy (kolika, průjem, otrava, atd.), poruchy oběhového systému (anémie, lymfangitida, africký mor koní, dehydratace, atd.), nemoci dýchací soustavy (chřipka koní, hříběcí, obrna hrtanu, COPD, kašel, vozhřivka, atd.), pohlavní onemocnění (metritida, infekční zmetání klisen, atd.); závažným onemocněním je tetanus a vzteklina, koně můžou trpět i alergiemi.
Koně často napadají vnitřní i vnější paraziti – vši, svrab, klíšťata, škrkavky, tasemnice, roupi, velcí a malí strongylidi, střečci.
Mohlo by vás také zajímat
Shetlandský pony, Australský pony, Americký jezdecký pony, Bardigianský pony, Barmský pony, Basutský pony, Exmoorský pony, Daleský pony, Camargský pony, Konnemarský pony
Text poskytl: http://www.cyberserver.cz/
Foto: horsefriends1.de.tl
Dartmoorský pony Základní informace
- Původ: Velká Británie
- Výška v kohoutku: 125 cm
- Barva: Hnědák, vraník
- Využití: Sport, pro děti
Taxonomie
- Třída: Mammalia - savci
- Podtřída: Theria - živorodí
- Infratřída: Eutheria - placentálové
- Řád: Perissodactyla - lichokopytníci
- Podřád: Hippomorpha
- Čeleď: Equidae - koňovití
- Rod: Equus - kůň
- Podrod: Equus - kůň
- Druh: Equus ferus - tarpan stepní
- Poddruh: Equus ferus caballus - kůň domácí