Brumby
Brumby
Brumby
Brumby
Historie
Brumbyové jsou australská obdoba amerických mustangů. Jsou to zdivočelí koně, kteří uprchli prvním kolonizátorům. Pravděpodobně jsou to předchůdci plemene Waler, australských honáckých koní, angloarabů, percheronů a některých ponyů. Brumbyové nemají téměř žádné společné rysy, liší se vzhledem, výškou i barvou. Jsou však dobře přizpůsobeni svému prostředí. V šedesátých letech 20. století bylo povoleno systematické vybíjení těchto koní, protože utlačovali ostatní divoká zvířata. To je přivedlo na pokraj vyhynutí. Dodnes je počet brumbyů značně zredukován a je nutné jejich počty kontrolovat.
Povaha
Mají typickou povahu zdivočelých koní. Jsou inteligentní, přizpůsobiví a vytrvalí. Obtížně se však krotí a mají plachou povahu. Jsou rebelanští a tvrdohlaví.
Stavba těla
Většinou mají těžkou hlavu a kratší krk. Lopatky jsou strmé, hřbet krátký a záď skloněná. Končetiny jsou silné a kopyta velmi kvalitní.
Srst může mít kteroukoliv barvu a v kohoutku dorůstají 140 - 150 cm.
Využití
Brumby nemá v podstatě žádné využití. Jako jezdečtí koně jsou nepoužitelní díky své povaze. Proto jsou ponecháváni svému osudu v australské divočině.
Zdraví a nemoci koní
Zdravý kůň má v klidu tělesnou teplotu 37,5–38,5 °C (hříbata asi mívají teplotu o 1 °C vyšší), klidová frekvence dýchání je asi 8–16 dechů za minutu (hříbata 10–20), tepová klidová frekvence je 35–45 tepů za minutu (hříbata 100–120).
Nemoci a úrazy koní se dají rozdělit na onemocnění kopyt (například otlaky, schvácení kopyt, podotrochlóza, abscesy, hniloba rohového střelu, rozštěp kopyta, rakovina kopyt, atd.), nemoci kloubů a končetin (nálevky, špánek, kostnatění kopytních chrupavek, natažení šlachy, zášlapy a odřeniny, návní kost, zlomeniny, šinbajny, atd.), nemoci očí (zákal, zánět spojivek, atd.), nemoci dutiny ústní (řádky (otok horního patra), nemoci zubů, atd.), onemocnění kůže (podlom, dermatofilóza, otlaky, letní vyrážka, plísňová onemocnění, svrab, vši, střečkovitost, atd.), poruchy trávicí soustavy (kolika, průjem, otrava, atd.), poruchy oběhového systému (anémie, lymfangitida, africký mor koní, dehydratace, atd.), nemoci dýchací soustavy (chřipka koní, hříběcí, obrna hrtanu, COPD, kašel, vozhřivka, atd.), pohlavní onemocnění (metritida, infekční zmetání klisen, atd.); závažným onemocněním je tetanus a vzteklina, koně můžou trpět i alergiemi.
Koně často napadají vnitřní i vnější paraziti – vši, svrab, klíšťata, škrkavky, tasemnice, roupi, velcí a malí strongylidi, střečci.
Text poskytl: http://www.cyberserver.cz/
Foto: www.horsebreedsinfo.com
Taxonomie
- Třída: Mammalia - savci
- Podtřída: Theria - živorodí
- Infratřída: Eutheria - placentálové
- Řád: Perissodactyla - lichokopytníci
- Podřád: Hippomorpha
- Čeleď: Equidae - koňovití
- Rod: Equus - kůň
- Podrod: Equus - kůň
- Druh: Equus ferus - tarpan stepní
- Poddruh: Equus ferus caballus - kůň domácí