Baškirský kůň
Bashkirsky pony
Baškirský kůň
Bashkirsky pony
Historie
Velmi staré plemeno, které pochází z oblasti Uralu a pravděpodobně v sobě má krev původních stepních koní. Tito ponyové se dokonale přizpůsobili nehostinné krajině a jsou tak velmi odolní. Pro původní obyvatele jsou baškirské klisny zdrojem velkého množství koňského mléka, které se zkvasí a je základem pro oblíbený nápoj jménem kumys.
Povaha
Ponyové jsou klidní s přátelskou povahou, klisny snášejí i delší oddělení od hříbat. V zásadě to jsou koně velmi odolní, nenároční a dobře snáší extrémní chlad.
Stavba těla
Hlava je těžká s rovným profilem, oči jsou živé, uši malé. Krk je svalnatý, hřbet delší, záď skloněná s nízko nasazeným ocasem. Končetiny jsou krátké a silné, kopyta velmi tvrdá.
Barvy mohou být jen hnědák, ryzák a palomino. V kohoutku měří 130 - 140 cm.
Využití
Baškirský kůň je užitkové plemeno chované pro mléka a pro maso. Jako jezdecký pony je vytrvalý, silný a dobře ovladatelný.
Zdraví a nemoci koní
Zdravý kůň má v klidu tělesnou teplotu 37,5–38,5 °C (hříbata asi mívají teplotu o 1 °C vyšší), klidová frekvence dýchání je asi 8–16 dechů za minutu (hříbata 10–20), tepová klidová frekvence je 35–45 tepů za minutu (hříbata 100–120).
Nemoci a úrazy koní se dají rozdělit na onemocnění kopyt (například otlaky, schvácení kopyt, podotrochlóza, abscesy, hniloba rohového střelu, rozštěp kopyta, rakovina kopyt, …), nemoci kloubů a končetin (nálevky, špánek, kostnatění kopytních chrupavek, natažení šlachy, zášlapy a odřeniny, návní kost, zlomeniny, šinbajny, …), nemoci očí (zákal, zánět spojivek, …), nemoci dutiny ústní (řádky (otok horního patra), nemoci zubů, …), onemocnění kůže (podlom, dermatofilóza, otlaky, letní vyrážka, plísňová onemocnění, svrab, vši, střečkovitost, …), poruchy trávicí soustavy (kolika, průjem, otrava, …), poruchy oběhového systému (anémie, lymfangitida, africký mor koní, dehydratace, …), nemoci dýchací soustavy (chřipka koní, hříběcí, obrna hrtanu, COPD, kašel, vozhřivka, …), pohlavní onemocnění (metritida, infekční zmetání klisen, …); závažným onemocněním je tetanus a vzteklina, koně můžou trpět i alergiemi.
Koně často napadají vnitřní i vnější paraziti – vši, svrab, klíšťata, škrkavky, tasemnice, roupi, velcí a malí strongylidi, střečci.
Mohlo by vás také zajímat
Kuňka žlutobřichá, Kuňka východní, Norický kůň - Norik, Andaluský kůň, Kladrubský kůň, Achaltekinský kůň, Pakůň žíhaný, Skunk skvrnitý, Skunk jižní, Kuna rybářská
Text poskytl: http://www.cyberserver.cz/
Foto: kone-a-pony7.webnode.cz
Baškirský kůň Základní informace
- Původ: Rusko
- Výška v kohoutku: 130 - 140 cm
- Barva: Hnědák, ryzák, palomino
- Využití: Užitkové plemeno
Taxonomie
- Třída: Mammalia - savci
- Podtřída: Theria - živorodí
- Infratřída: Eutheria - placentálové
- Řád: Perissodactyla - lichokopytníci
- Podřád: Hippomorpha
- Čeleď: Equidae - koňovití
- Rod: Equus - kůň
- Podrod: Equus - kůň
- Druh: Equus ferus - tarpan stepní
- Poddruh: Equus ferus caballus - kůň domácí