Barmský pony
Barmský pony
Historie
Barmský pony je horské primitivní plemeno pocházející z oblasti Shan. Má společné znaky s plemeny manipuri, bhutia a spiti pony. Jeho předek byl mongolský pony a orientální koně. Má však v sobě méně arabské krve než manipuri, které je elegantnější a rychlejší. Barmský pony se lépe přizpůsobil svému prostředí a životnímu stylu.
Povaha
Tito poníci jsou velmi pracovití s jistým chodem v horském terénu. Povahou jsou mírní, s dobrým charakterem. Jsou odolní, vytrvalí, energičtí a skvěle se přizpůsobili tvrdému klimatu.
Stavba těla
Hlava je jemná s rovným profilem, krk je svalnatý. Hřbet je dlouhý, lopatky strmé. Hrudník je hluboký, záď skloněná s nízko nasazeným ocasem. Končetiny jsou silné, kopyta malá a tvrdá.
Srst bývá většinou hnědá, ale mohou se vyskytnout i bělouši, ryzáci a vraníci. V kohoutku měří v průměru 130 cm.
Využití
Dříve se využívali na pólo, ale dnes je spousta vhodnějších plemen. Barmský pony je proto spíše pracovní kůň ve své domovině.
Zdraví a nemoci koní
Zdravý kůň má v klidu tělesnou teplotu 37,5–38,5 °C (hříbata asi mívají teplotu o 1 °C vyšší), klidová frekvence dýchání je asi 8–16 dechů za minutu (hříbata 10–20), tepová klidová frekvence je 35–45 tepů za minutu (hříbata 100–120).
Nemoci a úrazy koní se dají rozdělit na onemocnění kopyt (například otlaky, schvácení kopyt, podotrochlóza, abscesy, hniloba rohového střelu, rozštěp kopyta, rakovina kopyt, atd.), nemoci kloubů a končetin (nálevky, špánek, kostnatění kopytních chrupavek, natažení šlachy, zášlapy a odřeniny, návní kost, zlomeniny, šinbajny, atd.), nemoci očí (zákal, zánět spojivek, atd.), nemoci dutiny ústní (řádky (otok horního patra), nemoci zubů, atd.), onemocnění kůže (podlom, dermatofilóza, otlaky, letní vyrážka, plísňová onemocnění, svrab, vši, střečkovitost, atd.), poruchy trávicí soustavy (kolika, průjem, otrava, atd.), poruchy oběhového systému (anémie, lymfangitida, africký mor koní, dehydratace, atd.), nemoci dýchací soustavy (chřipka koní, hříběcí, obrna hrtanu, COPD, kašel, vozhřivka, atd.), pohlavní onemocnění (metritida, infekční zmetání klisen, atd.); závažným onemocněním je tetanus a vzteklina, koně můžou trpět i alergiemi.
Koně často napadají vnitřní i vnější paraziti – vši, svrab, klíšťata, škrkavky, tasemnice, roupi, velcí a malí strongylidi, střečci.
Mohlo by vás také zajímat
Shetlandský pony, Australský pony, Americký jezdecký pony, Bardigianský pony, Basutský pony, Exmoorský pony, Daleský pony, Dartmoorský pony, Camargský pony, Konnemarský pony
Text poskytl: http://www.cyberserver.cz/
Foto: tessi.mypage.cz
Barmský pony Základní informace
- Původ: Myanmar
- Výška v kohoutku: 130 cm
- Barva: Bělouš, hnědák, ryzák, vraník
- Využití: Pracovní kůň
Taxonomie
- Třída: Mammalia - savci
- Podtřída: Theria - živorodí
- Infratřída: Eutheria - placentálové
- Řád: Perissodactyla - lichokopytníci
- Podřád: Hippomorpha
- Čeleď: Equidae - koňovití
- Rod: Equus - kůň
- Podrod: Equus - kůň
- Druh: Equus ferus - tarpan stepní
- Poddruh: Equus ferus caballus - kůň domácí