Americký jezdecký pony
Americký jezdecký pony
Historie
Poměrně nové americké plemeno uznané roku 1968. Cílem bylo vyšlechtit většího, líbivého, kvalitního ponyho. Mezi jeho předky jsou koně plemene Tennessee Walking Horse a Welsh pony.
Povaha
Tito ponyové v sobě mají nejlepší vlastnosti Tennessee Walking Horse i Welsh ponyů. Mají speciální chody, například Pleasure Walk (čtyřdobý chod o něco rychlejší než krok), Merry Walk (čtyřdobý krok, rychlejší, poník při něm kývá hlavou) a Canter (sebraný, pohodlný chod).
Stavba těla
Hlava je jemná, líbivá, bez znaků ponyho, krk je dlouhý a svalnatý. Hrudník je hluboký a lopatky umožňují pohodlný chod. Záď je kulatá, svalnatá, ocas nízko nasazený.
Vyskytují se všechny barvy, kromě strakáčů, v kohoutku měří nejvíc 140 cm.
Využití
Americký jezdecký pony je poník univerzálního využití. Zvládne nižší parkúr i drezúru, je vytrvalý. Vyjímá se na přehlídkách a mnoho jezdců ho využívá jako rekreačního koně, nebo v soutěžích spřežení.
Zdraví a nemoci koní
Zdravý kůň má v klidu tělesnou teplotu 37,5–38,5 °C (hříbata asi mívají teplotu o 1 °C vyšší), klidová frekvence dýchání je asi 8–16 dechů za minutu (hříbata 10–20), tepová klidová frekvence je 35–45 tepů za minutu (hříbata 100–120).
Nemoci a úrazy koní se dají rozdělit na onemocnění kopyt (například otlaky, schvácení kopyt, podotrochlóza, abscesy, hniloba rohového střelu, rozštěp kopyta, rakovina kopyt, atd.), nemoci kloubů a končetin (nálevky, špánek, kostnatění kopytních chrupavek, natažení šlachy, zášlapy a odřeniny, návní kost, zlomeniny, šinbajny, atd.), nemoci očí (zákal, zánět spojivek, atd.), nemoci dutiny ústní (řádky (otok horního patra), nemoci zubů, atd.), onemocnění kůže (podlom, dermatofilóza, otlaky, letní vyrážka, plísňová onemocnění, svrab, vši, střečkovitost, atd.), poruchy trávicí soustavy (kolika, průjem, otrava, atd.), poruchy oběhového systému (anémie, lymfangitida, africký mor koní, dehydratace, atd.), nemoci dýchací soustavy (chřipka koní, hříběcí, obrna hrtanu, COPD, kašel, vozhřivka, atd.), pohlavní onemocnění (metritida, infekční zmetání klisen, atd.); závažným onemocněním je tetanus a vzteklina, koně můžou trpět i alergiemi.
Koně často napadají vnitřní i vnější paraziti – vši, svrab, klíšťata, škrkavky, tasemnice, roupi, velcí a malí strongylidi, střečci.
Mohlo by vás také zajímat
Americký kokršpaněl, Americký stafordšírský teriér, Americký buldok, Brkoslav americký, Shetlandský pony, Siven americký, Sumeček americký, Tapír středoamerický, Tapír jihoamerický, Jezevec americký
Text poskytl: http://www.cyberserver.cz/
Foto: irca-a-kone.blog.cz
Americký jezdecký pony Základní informace
- Původ: USA
- Výška v kohoutku: do 140 cm
- Barva: bělouš, hnědák, ryzák, plavák, palomino, vraník
- Využití: Soutěže
Taxonomie
- Třída: Mammalia - savci
- Podtřída: Theria - živorodí
- Infratřída: Eutheria - placentálové
- Řád: Perissodactyla - lichokopytníci
- Podřád: Hippomorpha
- Čeleď: Equidae - koňovití
- Rod: Equus - kůň
- Podrod: Equus - kůň
- Druh: Equus ferus - tarpan stepní
- Poddruh: Equus ferus caballus - kůň domácí