Holub Arabský bublák
Holub Arabský bublák
Arabský bublák je plemeno holuba domácího pocházející z arabských zemí. Do Evropy se tento holub dostal po druhé světové válce, nejprve se rozšířil v Německu a v posledních dvaceti letech je chovaný i v Česku. V seznamu plemen EE patří do plemenné skupiny bubláků, jeho patronát drží Německo a je zapsán pod číslem 0514.
Na Blízkém východě jsou tito holubi chováni už dlouhou dobu, ale nemají žádný celosvětový standard, v různých zemích se chová v různých podobách. Jeho místní forma je pravděpodobně i siamský bublák nebo holub kokah z Indie. Má proto různá místní pojmenování, jako je syrský hladkohlavý bublák, štěkající jemenský holub nebo súdánský smějící se holub. V Saúdské Arábii je nazýván "Sanhadži". Do Evropy byl importován z Mekky v 50. a 60. letech 20. století.
Opeření arabského bubláka je vždy dobře přilehlé k tělu. Chovají se v množství barevných a kresebných rázů: bílí, černí, modří pruhoví a kapratí, žlutě a červeně atlasoví, dominantně červení a žlutí, červeně a žlutě plaví a jako straky v černé, modré, dominantní červené a žluté barvě. Kresba strakatých ptáků by měla být co nejpravidelnější. Červeně atlasoví mají červený lesk na krku a horní hrudi a šedomodré mourované štíty s tmavými pruhy. Ocasní pruh je též tmavý, naopak vnitřní plocha letek načervenalá. Žlutě atlasoví mají žlutý krk a horní hruď a šedomodré mourované štíty křídel, opět s tmavými pruhy. Ocasní pruh je u žlutě atlasových ptáků tmavý, vnitřní strana ručních letek je nažloutlá.
Zvláštním znakem arabského bubláka je jeho hlasový projev. Všichni bubláci se vyznačují vrkáním prodlouženým v dlouhotrvající zvuk. Z Evropy pocházející plemena bubláků mají však společné dvě věci: vycházejí z bucharského bubláka a jejich bublání se plemeno od plemene příliš neliší, a hlavně se u nich šlechtění zaměřilo spíše na vylepšení barvy či rozvoj pernatých ozdob. Arabský bublák získává popularitu právě proto, že pořád opravdu bublá. Jeho bublání se podobá smíchu či zpěvu.
Jeho chov je snadný, arabský bublák je temperamentní a přitom krotký, vhodný do voliérového i volného chovu. Arabský bublák je velmi plodný a dobře odchovává holoubata.
Mohlo by vás také zajímat
Holub hřivnáč, Holub skalní, Holub doupňák, Alkoun holubí, Holub Ostravská bagdeta, Holub Česká čejka, Holub Orientální racek, Holub Víděňský slepičák, Holub Pražský rejdič krátkozobý, Holub Anglický pávík
Holub Arabský bublák Základní informace
- Původ: Arabské země
- Plemenná skupina: Holubi bubláci
- Průměr kroužku: 7 mm
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Třída: Aves - ptáci
- Podtřída: Ornithurae - praví ptáci
- Infratřída: Neornithes - létaví prvoptáci
- Nadřád: Neognathae - letci
- Řád: Columbiformes - měkkozobí
- Čeleď: Columbidae - holubovití
- Rod: Columba - holub
- Druh: Columba livia - holub skalní
- Forma: Columba livia f. domestica - holub domácí