Holub Uralský mnich
Holub Uralský mnich
Uralský mnich je holub střední velikosti - 35 až 37 centimetrů dlouhý, pevné stavby těla, harmonických tělesných tvarů, mírně nakloněný a na nižších končetin, které jsou bohatě opeřeny hustým rousem, s kresbou typickou pro mnichy - na čistě bílém základu je barevný jen vrch hlavy a ocas.
Uralský mnich je plemeno rejdičů s průměrnými letovými vlastnostmi, jež bylo chováno od nepaměti v městech a osadách Jižního Uralu. Vzniklo pravděpodobně ve Střední Asii nebo snad na jihu nejvýchodnější části Evropy, především na poloostrově Krym ( Ing. Havlín) a to za použití kalotů, tulských mnichů a místních chocholatých plemen s opeřenýma nohama. Tomu nasvědčují i některé exteriérové znaky, jako kratší zobák, kulatá hlava, tmavé oči aj., což má blíže spíše k tulským, než k moskevským mnichům.
Uralští mniši létají v hejnu, kruhovým způsobem letu v nevelké až střední výšce. Nejsou vytrvalostními letci, přesto při systematickém trénování vydrží na obloze 2 i více hodin. Jsou to holubi poměrně nenároční na podmínky chovu, přesto potřebují zvýšenou péči, především pro své hustě opeřené nohy. Někteří chovatelé v období rozmnožování holubům zkracují - zastřihávají rousy. Jsou poměrně plodní a dobře odchovávají mláďata.
Velkého rozšíření se však uralský mnich nedočkal a mimo Uralu se s ním můžeme setkat ojediněle u chovatelů v Moskvě. I na výstavách se objevují sporadicky a většinou je to jen několik jedinců.
Někdy se setkáváme s pojmenováním "krymka", které je používáno především na Ukrajině a v Polsku a odtud se přeneslo i k nám. Přesto se přikláníme k názoru, že by mělo být pro původní ruská plemena používáno i původních názvů, tudíž u tohoto plemene uralský mnich (rusky "monach), což je pravděpodobně odvozeno od podobnosti kresby hlavy těchto holubů s čepičkami, které nosili východní mnichové.
Mohlo by vás také zajímat
Holub hřivnáč, Holub skalní, Holub doupňák, Alkoun holubí, Holub Ostravská bagdeta, Holub Česká čejka, Holub Orientální racek, Holub Víděňský slepičák, Holub Pražský rejdič krátkozobý, Holub Anglický pávík
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Třída: Aves - ptáci
- Podtřída: Ornithurae - praví ptáci
- Infratřída: Neornithes - létaví prvoptáci
- Nadřád: Neognathae - letci
- Řád: Columbiformes - měkkozobí
- Čeleď: Columbidae - holubovití
- Rod: Columba - holub
- Druh: Columba livia - holub skalní
- Forma: Columba livia f. domestica - holub domácí