Holub Německý stavák
Holub Německý stavák
Německý stavák též nazývaný slezský stavák nebo steler je plemeno holuba pocházející z Německa. V původu tohoto plemene hraje hlavní roli stavák český, ze kterého vychází. Odlišný je pouze směr šlechtěný, zatímco u českých staváků se dbá na lesk a barvu opeření, tak u německého staváka se šlechtění soustředí na tvar postavy. Uznání českého staváka a německého staváka jako dvou samostatných plemen odstranilo dlouholetý spor mezi našimi a německými chovateli v názorech na další vývoj plemene. Rozdílných znaků mezi oběma plemeny je dnes celá řada a je už jen věcí německých chovatelů, kam budou další vývoj německých staváků směrovat.
Obvykle holubice snáší jedno nebo dvě vejce do ledabyle postaveného, ale přesto účelného hnízda, které staví z větví. Po vylíhnutí holoubat vytvoří rodiče ve voleti „tvaroh“, kterým krmí mláďata v prvních dnech jejich života. Tato výživná hmota má vysoký obsah bílkovin a tuku a voní jako sýr.
V seznamu plemen EE (zkratka Evropské asociace chovatelů drůbeže, holubů, exotického ptactva, králíků a morčat) se německý stavák řadí do skupiny voláčů, ve které je zapsán pod číslem 0319. Voláč je holub domácí, vyznačující se výrazným, dlouhodobým nafouknutím volete. Tento znak, tzv. volatost, vznikl z nafukování volete při toku, u voláčů byla tato vlastnost cílevědomým šlechtěním zvýrazněna a voláč zadržuje vzduch ve voleti téměř neustále. Plemena voláčů jsou v České republice oblíbená a na výstavách jsou zastoupena až z jedné třetiny.
Mohlo by vás také zajímat
Německý křepelák, Německý ohař dlouhosrstý, Německý ohař ostnosrstý, Německý ohař krátkosrstý, Německý ohař drátosrstý, Německý honič, Německý špic střední a malý, Německý špic trpasličí, Německý špic vlčí, Německý špic velký
Foto: http://holuby.wgz.cz
Holub Německý stavák Základní informace
- Původ: Německo
- Plemenná skupina: Holubi voláči
- Průměr kroužku: 9 mm
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Třída: Aves - ptáci
- Podtřída: Ornithurae - praví ptáci
- Infratřída: Neornithes - létaví prvoptáci
- Nadřád: Neognathae - letci
- Řád: Columbiformes - měkkozobí
- Čeleď: Columbidae - holubovití
- Rod: Columba - holub
- Druh: Columba livia - holub skalní
- Forma: Columba livia f. domestica - holub domácí