Východofríská ovce
Ovis orientalis aries - Friesian Milk sheep
Východofríská ovce
Ovis orientalis aries - Friesian Milk sheep
Charakteristika
Východofríská ovce je polojemnovlnné, rané plemeno s vysokou plodností a vynikající mléčnou užitkovostí. Bylo vyšlechtěno v Německu ve Fríské oblasti z původních severských maršových ovcí. Svaz chovatelů založen v roce 1892 a od roku 1926 se provádí kontrola mléčné užitkovosti. Podílelo se na vzniku řady dalších plemen. Má velký tělesný rámec, lehkou kostru, delší nohy a dlouhý, poměrně úzký hrudník. Hlava u beranů mírně klabonosá, obě pohlaví jsou zásadně bezrohá. Uši velké, široké a polosvislé. Hlava, spodní část končetin a tenký dlouhý ocas jsou obrostlé pouze krycí srstí. Na spodní části krku se často vyskytují přívěsky. Vlna smíšená, polosplývavého charakteru, lesklá a pravidelně obloučkovaná. Sortiment vlny BC-CD (27-35 µm). Východofríské ovce jsou rané s dobrými mateřskými vlastnostmi. Jehnice lze zapouštět již v 7-8 měsících věku o hmotnosti 45 kg. Patří mezi nejužitkovější plemeno na světě. V Německu a Rakousku se vyskytuje i černý ráz. Plemeno je vhodné především do menších stád. Ovcím vyhovují všechny používané systémy pastvy. Dospělá zvířata snáší dobře i vlhčí přírodní podmínky. Výkrm jehňat je nejúčelnější ukončit ve věku 4-5 měsíců do živé hmotnosti 35 kg, kdy jsou jehňata nejlépe zmasilá. Při užitkovém křížení s masnými plemeny je možno výkrm prodloužit až do 40 kg. Živá hmotnost bahnic 65-75 kg, beranů 85-110 kg. Plemeno je značně rozšířeno ve světě. V Izraeli se podílelo na vzniku plemene assaf, (37,5% VF, 62,5% awassi), ve Velké Británii při šlechtění plemene colbgred. V České republice je východofríská ovce chována v drobném chovu od poloviny třicátých let minulého století, zejména na Valašsku. V padesátých a šedesátých letech použito při zušlechťování valašek a šumavek.
Užitkovost
Plodnost na obahněnou ovci 170-200 %, produkce mléka za laktaci 300-400 l, živá hmotnost jehňat ve 100 dnech věku 30-35 kg, denní přírůstek v odchovu a výkrmu 250-300 g, roční stříž potní vlny bahnic 4,0-5,0 kg, beranů 5,5-6,5 kg, délka 10-12 cm, výtěžnost vlny 60-65 %.
Názvy ve světě
Východofríská ovce
Anglicky: Friesian Milk Sheep, Německy: Ostfriesisches Milchschaf, Polsky: Owca fryzyjska
Mohlo by vás také zajímat
Ovce Merino, Ovce Oxford Down, Šumavská ovce, Ovce Jacob, Ovce Texel, Ovce Suffolk, Olkuská ovce, Romanovská ovce, Paovce hřívnatá, Ovce tlustorohá
Text poskytl SCHOK
Foto: http://www.nowpublic.com
Východofríská ovce Základní informace
- Původ: Německo
- Kohoutková výška: 70-75 cm
- Hmotnost: 85-110 kg
- Zkratka: VF
Taxonomie
- Třída: Mammalia - savci
- Podtřída: Theria - živorodí
- Infratřída: Eutheria - placentálové
- Řád: Artiodactyla - sudokopytníci
- Podřád: Ruminantia - přežvýkavci
- Infrařád: Pecora
- Čeleď: Bovidae - turovití
- Podčeleď: Caprinae - kozy a ovce
- Rod: Ovis - ovce
- Druh: Ovis orientalis - ovce kruhorohá
- Forma: Ovis orientalis aries - ovce domácí