Hrouzek obecný
Gobio gobio
Hrouzek obecný
Gobio gobio
Hrouzek obecný žije při dně potoků a řek, ale i ve stojatých vodách s kamenitým dnem nebo písčinami. Dorůstá v dospělosti obvykle pouze 10 centimetrů délky, vzácně nanejvýš 20 centimetrů, a vyznačuje se nápadně velkými ploutvemi.
V České republice se hrouzek obecný vyskytuje v tekoucích i vhodných stojatých vodách na celém našem území s výjimkou horských řek a zabahněných vod s vysokou teplotou vody v létě a nízkým obsahem kyslíku v zimě. Nesvědčí mu ani hluboké údolní nádrže. Trofejní hrouzky je možné objevit ve středně velkých řekách nejlépe s přírodním korytem a dobrou kvalitou vody.
Rád se hrouzek obecný ukrývá pod kameny, obvykle s několika jedinci pohromadě. Často se dostane potoky do rybníků, kde se velmi rychle rozmnoží a není tu vítaným hostem.
Pohlavně hrouzci dospívají nejčastěji ve třetím roce života (stáří 2+). K výtěru tohoto druhu dochází v průběhu května až června v několika etapách (porcionální výtěr) na písčité dno. Ryby se před výtěrem shlukují do hejn. Celkový počet jiker od jedné samice kolísá v rozmezí zhruba 2 000 – 5 000 jiker.
Hrouzek obecný se živí drobnými živočichy a rostlinnými částmi. Má velmi chutné maso, které je považováno v některých zemích vysloveně za lahůdku.
Názvy ve světě
Hrouzek obecný
Anglicky: Gudgeon, Chorvatsky: Obična krkuša, Německy: Gründling, Rumunsky: Porcuşor, Slovensky: Hrúz obyčajný
Mohlo by vás také zajímat
Plochoještěr obecný, Chameleon obecný, Satyr obecný, Bažant obecný, Rejsek obecný, Rorýs obecný, Drvopleň obecný, Tesařík obecný, Smrtník obecný, Chroust obecný
Foto: http://www.oerred.dk