Sumeček americký
Ameiurus nebulosus
Sumeček americký
Ameiurus nebulosus
Sumeček americký nepatří k původní evropské fauně. Byl sem dovezen z Ameriky, a to v roce 1885 a vysazen na mnohých místech do řek i stojatých vod. Také u nás se místy dost rozmnožil.
V České republice se dnes výskyt tohoto druhu omezuje jen na některé oblasti v teplejších částech republiky, zejména v Polabí a na jižní Moravě. Na hlavním toku Labe a v některých přilehlých tůních je místy velmi hojný.
Dorůstá délky jen 45 centimetrů a hmotnosti kolem 1,5 kilogramu. Od sumce velkého ho poznáte podle toho, že má 8 „vousků“, tedy o 2 více než sumec velký. Obvykle se sumeček americký zdržuje při dnu, kde loví malé ryby, obojživelníky a jiné drobné živočichy. Na lov se vydává po setmění.
Pohlavní dospělost nastává u tohoto druhu ve 2. – 3. roce života. Tře se v párech, přičemž samice vybírá místo pro hnízdo, které očistí a samec pak nakladené jikry ovívá ploutvemi a chrání až do vylíhnutí. Dokonce i vylíhlý plůdek je až do rozplavání ve stáří asi 12 dnů střežen samcem a někdy i oběma rodiči. Hnízdo bývá ukryto pod vodním rostlinstvem, v prohlubních dna a podobně. K výtěru dochází až při poměrně vysoké teplotě vody, takže obvykle proběhne koncem května, v červnu anebo někdy i v červenci. Počet jiker je relativně malý a jen občas přesahuje 2000 kusů.
Názvy ve světě
Sumeček americký
Anglicky: Brown Catfish, Francouzsky: Poisson chat, Chorvatsky: Američki somić, Maďarsky: Törpeharcsa
Mohlo by vás také zajímat
Americký kokršpaněl, Americký stafordšírský teriér, Americký buldok, Brkoslav americký, Siven americký, Tapír středoamerický, Tapír jihoamerický, Jezevec americký, Pásovec středoamerický, Králík východoamerický
Foto: http://www.kengyelto.hu