Antilopa vraná
Hippotragus niger
Antilopa vraná
Hippotragus niger
Výrazné zbarvení obličeje s černým středním pruhem a proužky na lících na bílém podkladě je pro tuto antilopu, velmi blízkou antilopě koňské, typické. Dospělý samec je černý, kdežto samice a mláďata jsou žlutohnědé až sytě kaštanové, ale kresbu v obličeji mají stejnou jako samec. Dospělí mají silné, hustě kroužkované rohy a velmi dobře vyvinutou, vztyčenou hřívu od temene až na kohoutek. Na krku je srst kratší. Tato antilopa tvoří stáda až o stech zvířatech v době sucha, ale v době dešťů se rozpadají na menší skupiny, v nichž obě pohlaví dodržují hodnostní žebříček. Mladí samci žijí v malých skupinách, nejvýše po dvanácti jedincích, dominantní samci zuřivě brání své území a páří se se všemi tam usedlými samicemi. Antilopa vraná je zpravidla nejčilejší časně ráno a pozdě odpoledne, ale některá stáda vedou noční život.
Antilopa vraná dorůstá délky těla 1,9-2,7 metru, délky ocasu 40-75 centimetrů, hmotnost se pohybuje v rozmezí 150-300 kilogramů.
Antilopa vraná se ve volné přírodě vyskytuje v jižní a jihovýchodní Africe; obývá savanové lesy a stepi.
Tato antilopa byla lovena pro trofej a následkem neurovnaných poměrů v Africe stavy začínají být ohroženy. Jeden poddruh, antilopa obrovská (Hippotragus niger variant) s rohy až 1,7 metru dlouhými, je kriticky ohrožena a musí být chráněna v rezervacích.
Názvy ve světě
Antilopa vraná
Anglicky: Sable Antelope, Německy: Riesen-Rappenantilope, Rumunsky: Antilopa cal neagră, Slovensky: Antilopa vraná, Swahilsky: Palahala
Mohlo by vás také zajímat
Vrána rybí, Vrána obecná, Antilopa žirafí, Antilopa skákavá, Antilopa jelení, Antilopa trávní, Antilopa koňská, Antilopa čtyřrohá, Antilopa losí, Antilopa bongo
Foto: http://www.picstopin.com