Slon africký
Loxodonta africana
Slon africký
Loxodonta africana
Slon africký je největší suchozemský savec, slon africký, se od slona indického liší způsobem života, prostředím, kde žije, i vlastnostmi. Má obrovské ušní boltce, mnohem větší než jeho asijský příbuzný, a jedinci obou pohlaví mají mohutné, dopředu čnící kly, někdy používané i k dobývání půdy bohaté na minerály jako doplňku potravy. Samec je téměř dvakrát těžší než samice a jeho kly jsou na bázi tlustší. Sloni se pasou 20 hodin denně a zkonzumují množství rostlinstva, přesahující pět procent jejich tělesné váhy. Vyhledávají vodní zdroje, aby se napili, vykoupali a vyváleli v bahně. Stádo slonů dokáže překonávat velké vzdálenosti a během nich odolávat velkým změnám v ekosystému, zejména v době sucha. Také sloni afričtí žijí v matriarchálních stádech. Délka březosti je mezi savci rekordní - průměrně 22 měsíců; vývoj samiček trvá 17-22 měsíců, samečků 20-23 měsíců.
Slon africký dosahuje výšky těla 1,6-4 metry, délka těla je 6-7,5 metru, hmotnost se pohybuje od 2,7-6,3 tun.
Slon africký obývá ve volné přírodě subsaharskou Afriku; konkrétně savany, pouště, tropický les a bažiny u řek a jezer.
Samice jsou říjné 2-6 dní každé dva měsíce a rodí zpravidla jednou za čtyři roky. Mládě se většinou rodí jedno po 22 měsíční březosti, výjimečně se rodí dvojčata. Při porodu samici hlídají její společnice ze stáda, aby ochránily ji i mládě. Slůně měří po porodu jen 85 centimetrů a váží 110 kg. Samice své mládě kojí dva roky. Po uplynutí této doby slůně zůstává u matky, i když ta má již dalšího potomka. Samice se pak stará naráz i o tři různě stará mláďata. Sloni dospívají zhruba v deseti letech, ale do rozmnožování se zapojují až za dalších 5 až 10 let. Když je mládě napadeno, matka jej velmi zuřivě brání.
Dříve se v Africe vyskytovalo na miliony kusů těchto zvířat, ale kvůli neustále se zmenšujícímu biotopu a neustále se zvyšující lidské populaci jsou jejich stavy nižší. Jejich stavy také snižují pytláci. Sloni se často zdržují v Národních parcích, kde by měli být ve větším bezpečí, ale to dnes již neplatí. Ve většině zemí jsou sloni afričtí chráněni zákonem a jejich nezákonný lov by se měl trestat. Ovšem pokud je pytlák zadržen, většinou je velmi rychle propuštěn. I když je tento slon považován za zranitelný druh, jeho stavy se v jednotlivých lokalitách značně liší. Podle IUCN není znám přesný celkový počet jedinců, ale v jedné oblasti na východě Afriky se na ploše 20 000 km² pohybuje okolo 10 000 jedinců, které mohou decimovat okolní floru, zatímco z mnoha míst slon zcela vymizel. V současnosti se ani neví, jestli populace slonů roste nebo klesá, protože jedna sloní generace má až 25 let a obsáhlejší analýza by trvala také tak dlouho, ale na základě pozorování se zdá, že ve většině oblastí počet slonů oproti předchozí generaci klesl.
Názvy ve světě
Slon africký
Anglicky: African Bush Elephant, Německy: Afrikanischer Steppenelefant, Ázerbajdžánsky: Afrika savana fili, Chorvatsky: Afrički slon, Rumunsky: Elefant african, Slovensky: Slon africký, Swahilsky: Tembo
Mohlo by vás také zajímat
Vejcožrout africký, Gekončík africký, Chameleon africký, Buvol africký, Štětkoun africký, Osel africký, Slon indický, Rypouš sloní, Lachtan jihoafrický, Dikobraz jihoafrický
Foto: http://www.picstopin.com
Slon africký Základní informace
- Výskyt: Subsaharská Afrika
- Výška těla: 1,6-4 m
- Délka těla: 6-7,5 m
- Hmotnost: 2,7-6,3 t
- Březost: 20-23 měsíců
- Počet mláďat: 1 ks
- Potrava: Býložravci
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Podkmen: Vertebrata - obratlovci
- Infrakmen: Gnathostomata - čelistnatí
- Nadtřída: Tetrapoda - čtyřnožci
- Třída: Mammalia - savci
- Podtřída: Theria - živorodí
- Infratřída: Eutheria - placentálové
- Řád: Proboscidea - chobotnatci
- Nadčeleď: Elephantoidea
- Čeleď: Elephantidae - slonovití
- Podčeleď: Elephantinae
- Tribus: Elephantini
- Podtribus: Loxodontina
- Rod: Loxodonta - slon
Afrika
- Teplotní pásy:
- Tropický: podnebí tropické suché, vlkhé, střídavě vlhké
- Mírný: podnebí subtropické
- Nadmořská výška: 750 m, u pobřeží nížiny
- Povrch: rovinatý, východní část hornatá
- Teplota:
- Léto: 15 - 40 °C
- Zima: 0 - 20 °C
- Roční úhrn srážek:
- Jihozápad: až 3000 mm
- Východ: pouze 100 mm
- Střídání dešťů a sucha na jihu kontinentu:
- Období sucha: duben - říjen
- Období dešťů: listopad - březen