Italský spinone
Spinone Italiano
Italský spinone
Spinone Italiano
Italský spinone byl v Itálii oblíbený lovecký pes již ve středověku. Byl vyšlechtěn v Piemontu a Lombardii. Dnes je Italský spinone využíván jako ohař.
Italský spinone je přátelský tvor, snadno ovladatelný a značně trpělivý. S oblibou je využíván při lovu drobné zvěře, kdy neúnavně pracuje i ve velmi těžkém terénu, jako jsou trnitá křoviska nebo studená voda, ze které spolehlivě aportuje. Typické je jeho pečlivé a vytrvalé vyhledávání kořisti. Je ostražitý, ale není agresivní. K cizím lidem je Italský spinone přátelský a k příslušníkům vlastního plemene snášenlivý.
Tento náruživý lovec je svým založením velmi citlivý a vyžaduje empatický, i když důsledný přístup k výchově. Pokud je dobře vychován a poskytneme mu odpovídající náhradní zaměstnání, stává se z něj dobrý rodinný a doprovodný pes, kterého mohou využívat i tělesně postižení lidé. Vybaven výborným čichem a cílevědomým chováním při hledání různých cílů, je Spinone italiano výborný „mantrailer" (pes, který jde po lidské stopě), kterého využívají záchranáři (například lavinoví psi nebo psi pracující v oblastech postižených zemětřesením). Jeho hrubá srst bez podsady vyžaduje po chovateli tohoto plemene pouze minimální péči.
Názvy ve světě
Italský spinone
Anglicky: Spinone Italiano
Mohlo by vás také zajímat
Italský chrtík, Italský vodní pes, Italský corso pes, Holub Italský racek, Čolek italský, Mločík italský, Sekavec italský
Foto: http://www.timberdoodlespinone.com
Italský spinone Základní informace
- Oficiální zkratka v ČR: SPI
- Výška v kohoutku: 58-70 cm
- Hmotnost: 28-37 kg
- Délka života: 13 let
- FCI: VII. - Ohaři
- Číslo standardu: 165
- Využití: společník, lovecký
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Podkmen: Vertebrata - obratlovci
- Infrakmen: Gnathostomata - čelistnatí
- Nadtřída: Tetrapoda - čtyřnožci
- Třída: Mammalia - savci
- Podtřída: Theria - živorodí
- Infratřída: Eutheria - placentálové
- Řád: Carnivora - šelmy
- Podřád: Caniformia - psotvární
- Nadčeleď: Canoidea
- Čeleď: Canidae - psovití
- Podčeleď: Caninae
- Rod: Canis