Anglický kokršpaněl
English Cocker Spaniel
Anglický kokršpaněl
English Cocker Spaniel
Anglický kokršpaněl se odvozuje od středověkých ptačích psů, speciálně od psů využívaných k lovu sluky lesní (anglicky Wood rock). V dnešní době je Anglický kokršpaněl využíván jako lovecký a doprovodný pes.
Povahu má toto plemeno mírnou, příchylnou a radostnou, je to pes plný života a horlivosti. K lidem i k cizím psům je Anglický kokršpaněl přátelský. Jeho loveckou předností je nadhánění a slídění po zvěři v hustém lesním podrostu, práce ve vodě, donášení ztracené zvěře, vyštěkávání zastřelené zvěře a upozorňování na ztracenou zvěř. Je také spolehlivým barvářem a výborným stopařem ve službách policie a celníků. Uplatňuje se zejména jako rodinný pes, i když zůstává stále loveckým psem, který pronásleduje každou stopu a svou loveckou vášeň tlumí poslušností. Je stále na lovu, i když kořistí je jen nějaká lahůdka. Ale i rodinný pes vyžaduje důslednou výchovu a jednoznačné vedení. Anglický kokršpaněl by proto měl být využíván při aportovacích a vyhledávacích hrách a úspěšné plnění úkolů by mělo být náležitě odměňováno. Není vhodný pro pohodlné lidi, neboť vyžaduje pohyb a zaměstnání. Pokud mu nevyhovíme, půjde si Anglický kokršpaněl svou cestou nebo ztloustne a zpohodlní. Ušní boltce i srst vyžadují péči.
Názvy ve světě
Anglický kokršpaněl
Anglicky: English Cocker Spaniel
Mohlo by vás také zajímat
Anglický chrt, Anglický špringršpaněl, Anglický setr, Americký kokršpaněl, Anglický toy teriér, Holub Anglický pávík, Anglický beran, Anglický plnokrevník, Anglický výstavní holub, Holub Anglický voláč
Foto: http://www.dogtastic.org
Anglický kokršpaněl Základní informace
- Oficiální zkratka v ČR: AC
- Výška v kohoutku: 38-41 cm
- Hmotnost: 12-15 kg
- Délka života: 12-13 let
- FCI: VIII. - Retrívři, slidiči a vodní psi
- Číslo standardu: 5
- Využití: společník
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Podkmen: Vertebrata - obratlovci
- Infrakmen: Gnathostomata - čelistnatí
- Nadtřída: Tetrapoda - čtyřnožci
- Třída: Mammalia - savci
- Podtřída: Theria - živorodí
- Infratřída: Eutheria - placentálové
- Řád: Carnivora - šelmy
- Podřád: Caniformia - psotvární
- Nadčeleď: Canoidea
- Čeleď: Canidae - psovití
- Podčeleď: Caninae
- Rod: Canis